GeForce RTX 3090

هسته‌ی GPU در RTX 3090، از تراشه‌ی GA102 با تعداد ۱۰۴۹۶ واحد گرافیکی (CUDA Cores) تشکیل شده که ۸۲ واحد پردازشی مستقل (SM Units) در GPU را در برمی‌گیرد. همچنین حافظه‌ی گرافیکی این کارت دارای عرض باند ۳۸۴ بیتی و ظرفیت بسیار بالای ۲۴ گیگابایتی است. این میزان حافظه‌ی گرافیکی رکوردی جدید محسوب می‌شود و برای اولین بار است که استفاده از این حجم از حافظه‌ی گرافیکی را در یک کارت گرافیک مخصوص بازی شاهد هستیم.

RTX 3090؛ کارت گرافیکی غول پیکر

پهنای باند حافظه به لطف استفاده از GDDR6X برای اولین بار در یک کارت گرافیک گیمینگ، به ۹۳۶ گیگابایت بر ثانیه بالغ خواهد شد. سرعتی که قبل از این تنها در کارت‌های سری تایتان و با استفاده از حافظه‌های HBM/HBM2 دست‌یافتنی بود. در هر حال استفاده از ۲۴ تراشه‌ی یک گیگابایتی روی برد بر خلاف تصور قبلی به واقعیت بدل شد و طراحی مدارات را پیچیده کرد، چرا که تعداد فوق‌العاده‌ی ۲۴ تراشه در پشت و روی این برد برای فرآهم کردن ۲۴ گیگابایت حافظه‌ی GDDR6X نصب می‌شود.

RTX 3090؛ کارت گرافیکی غول پیکر

هنوز اطلاعات فنی و دیاگرامی رسمی از معماری واحدهای SM در آمپر منتشر نشده، اما بر طبق اعلام انویدیا، تعداد واحدهای سخت‌افزاری RT در معماری آمپر دو برابرِ معماری تورینگ شده و با این پیش‌فرض، راندمان ray tracing یا رهگیری پرتو نیز تا سطح دو برابر بالاتر از نسل قبلی خواهد بود.

همچنین تا جایی که مربوط به محاسبات اعشاری است، واحد‌های FP32 در هر SM هم دو برابر افزایش داشته و RTX 3090 قادر است تا ۳۵ ترافلاپس محاسبات مبتنی بر FP32 را عرضه کند که در مقایسه با RTX 2080 Ti حدود ۲.۶ برابر بیشتر است و با استانداردهای فعلی هم رقمی بسیار شگفت‌انگیز و فوق‌العاده است.

کارت Founders Edition جدید ساخت انویدیا برای تامینِ توان مورد نیاز، به کانکتور جدید ۱۲ پینی مجهز شده است. اما کارت‌های سفارشی ساخت برند‌های دیگر با ۲ یا ۳ کانکتور ۸ پینی مشاهده شده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد که مصرف توان در کارت‌های پرچمدار جدید افزایش یافته است. اما راهکارهای متفاوتی برای تامین این توانِ اضافه شده از سوی شرکت‌های مختلف اتخاذ شده است.

قیمتی که برای این کارت در نظر گرفته شده ۱۴۹۹ دلار است. این قیمت بسیار بالاتر از استاندارد کارت‌های اختصاصی گیمینگ در بازار تجاری است. همین قیمت آن را در رده‌ی کارت‌های گران‌قیمت تایتان قرار می‌دهد.