MAC Address یک شناسه‌ی یکتا است که معرف کارت شبکه است. لذا دیوایسی که چند کارت شبکه‌ی سیمی و بی‌سیم دارد، چند مک آدرس دارد. در تنظیمات مودم یا روترها، معمولاً‌ بخشی برای جلوگیری از اتصال وسایلی با مک آدرس دلخواه موجود است. می‌توانید مک آدرس‌های غیرمجاز را در لیست سیاه قرار دهید تا آن وسایل نتوانند به شبکه متصل شوند. در مقابل می‌توانید از لیست سفید استفاده کنید به این معنی که تنها اتصال وسایلی که مک آدرس دلخواهی دارند را مجاز کنید.

نکته‌ی مهم این است که در گذشته MAC Address یک ویژگی سخت‌افزاری بوده و امکان تغییر دادن آن در اغلب سیستم عامل‌ها وجود نداشته ولیکن در حال حاضر اینگونه نیست. به عبارت دیگر می‌توانید کارت شبکه‌ی مجازی بسازید که مک آدرس آن به صورت خودکار و تصادفی انتخاب می‌شود و همین‌طور می‌توانید مک آدرس کارت شبکه‌های موجود را به صورت نرم‌افزاری دستکاری کنید. البته کمتر کاربری چنین کاری انجام می‌دهد.

اینکه مک آدرس ثابت باشد، ممکن است به لحاظ امنیتی مشکلاتی ایجاد کند. به خصوص برای کسانی که اطلاعات بسیار حساس و مهمی روی وسایل همراه ذخیره کرده‌اند و بیرون از منزل به شبکه‌های وای-فای عمومی مختلفی متصل می‌شوند.  مک آدرس یکتایی که به دیوایس شما مربوط می‌شود، توسط شبکه‌های وای-فای عمومی دیده خواهد شد. به این ترتیب یک سازمان جاسوسی می‌تواند اتصال دیوایس شما به شبکه‌های وای-فای عمومی را بررسی کند و با این روش، موقعیت مکانی شما را رهگیری کند.


مطالب پیشنهادی:

تولید ماسک سه لایه اپل

موتو جی 9 پلاس؛ محصول جدید موتورولا

گوشی LG wing با نمایشگر چرخان

تیزر جدید ال جی wing همزمان با زمان عرضه آن

گوشی‌های هوشمند سری گلکسی S21

رونمایی از آیپد ایر در پنج رنگ