iCloud  فضای ذخیره سازی اطلاعات اپل میباشد که این شرکت فضای 5 گیگی از آن را به صورت رایگان پس از ساخت اپل آیدی در اختیار شما قرار خواهد داد. شما میتوانید اسناد , مدارک , عکس ها و … را بر روی این فضا ذخیره کنید تا هر زمان که خواستید این اطلاعات را بر روی دیوایس و یا آیفونی دیگر ببرید.

 دیتا سنتر عظیم اپل به تنهایی دو برابر دیتا سنتر گوگل با مایکروسافت می باشد . این دیتا سنتر در کارولینای شمالی قرار دارد.

شرایط استفاده از آیکلود اپل :

  • باید ورژن و سیستم عامل گوشی و یا آیپد بالاتر آی او اس 5 باشد .
  • ویندوزی که میخواهید با سرویس آیکلود گوشی همسان شود باید ویندوز ویستا سرویس پک 2 به بعد باشد
  • اگر از سیستم عامل مکینتاش برای این مورد استفاده میکنید دقت داشته باشید که ورژن سیستم عامل شما باید از MacOS بالاتر باشد .
  • داشتن سرویس اپل آیدی

حال به بررسی ویژگی های آیکلود در آیفون میپردازیم :

برای دسترسی به این سرویس اپل کافی است مسیر Setting << iCloud را بروید تا با منوی زیر مواجه شوید .

اولین موردی که میبینید گزینه iCloud Drive آیکلود درایو میباشد :

این گزینه همان فضای ابری اپل میباشد . آیکلود درایو در رقابت با سرویس هایی نظیر دراپ باکس ایجاد شد .

دومین موردی که باید مورد بررسی قرار بگیرد گزینه photos در آیکلود میباشد :

این مورد برای ذخیره سازی عکس بر روی فضای آیکلود میباشد .

پس از ورود به قسمت photos مربوط به آیکلود آیفون با موارد زیر مواجه میشوید که به تفضیل توضیح خواهیم داد :

  • iCloud Photo Library
  • My Photo Stream
  • iCloud Photo Sharing

  • iCloud Photo Library در آیکلود : با روشن کردن این گزینه به صورت  اتوماتیک کلیه عکس ها و فیلم هایی که  بر روی گوشی میباشد بر روی فضای 5 گیگی شما ذخیره خواهد شد . در واقع یک بک آپ کلی از کلیه فیلم ها و عکس های موجود در CameraRoll خواهید داشت .
  • My Photo Stream در آیکلود : با فعال سازی این گزینه فقط از عکس های جدید که در گوشی میگیرید بک آپ گرفته میشود و در فضای 5 گیگی ذخیره میشود .
  • iCloud Photo Sharing در آیکلود : فرض کنید با دوستتان میخواهید یک سری عکس را به اشتراک بگذارید با این گزینه قادر خواهید بود تا یک آلبوم را فقط به اشتراک بگذارید و کل عکس هایتان به اشتراک گذاشته نمی شود .

سومین موردی که باید مورد بررسی قرار بگیرد Mails در آیکلود میباشد :

آموزش iCloud

با روشن کردن گزینه Mail در آیکلود سرویس ایمیل این ویژگی برای شما فعال خواهد شد و میتوانید با این ایمیل به افراد دیگر ایمیل زده و یا ایمیل دریافت کنید .

مورد چهارمی که مورد بررسی قرار خواهیم داد  Contact در آیکلود میباشد :

آموزش iCloud

با فعال سازی این گزینه یک بک آپ و نسخه پشتیبان از کل شماره تلفن های شما بر روی فضای ابری آیکلود ذخیره خواهد شد. بنابراین دیگر نگران پاک شدن شماره تلفن هایتان نباشید .

پنجمین مورد گزینه تقویم ( Calendars ) , یادآوری ها ( Reminders )‌  در آیکلود اپل :

آموزش iCloud

با فعال سازی این گزینه ها علاوه بر گرفتن بک آپ و نسخه پشتیبان از این موارد بر روی فضای ابری همسان سازی نیز میکند . یعنی اگر در گوشی تلفن همراهتان یک یادآوری ذخیره کردید همزمان بر روی تمامی دیوایس هایی که از اپل ایدی شما استفاده میکنند این یاداوری خواهد آمد .

سافاری در آیکلود ششمین موردی هست که مورد بررسی قرار خواهیم داد :

آموزش iCloud

iCloud تمامی بوک مارک ها و ریدینگ لیست های شما را در تمامی دیوایس هایتان یکسان میکند . همچنین تمامی تب های باز سافاری را همزمان در دیوایس هایتان دارید . بنابراین می توانید هر جایی که دوست دارید کار را رها کنید و ادامه کار را در دیوایسی دیگر انجام دهید . همچنین مرورگر سافاری می تواند یک صفحه را به صورت آفلاین ذخیره کند و بعدا بدون وصل بودن به اینترنت از صفحه ذخیره شده استفاده کنید .

نرم افزار Notes در آیکلود :

آموزش iCloud

برای ذخیره Note هایی که در گوشی ذخیره میکنید و میخواهید از طریق اینترنت هم به آن ها دسترسی پیدا کنید . و یا میخواهید از نوت هایتان بک آپ و نسخه پشتیبان تهیه کنید . به مسیر Setting << Note بروید و گزینه Default Account را بر روی گزینه iCloud بگذارید . از این به بعد کلیه نوت ها و نوشته های شما به صورت پیش فرض بر روی آیکلود خواهد آمد .

گزینه Backup در آیکلود :

آموزش iCloud

با فعال سازی این گزینه سزویس iCloud زمانی که دستگاه iOS به منبع تغذیه متصل باشد و همزمان به  wi-fi وصل باشد و هیچ استفاده ای از گوشی نشود از آن نسخه پشتیبان میگیرد. از عکس های دوربین و اسناد گرفته تا تنظیمات دستگاه و صدای زنگ! از همه چیز پشتیبان گرفته میشود، زمانی که iCloud در دستگاه جدیدتان، مثلا آیفون، آیپد و آیپاد تاچ فعال شود، شما میتوانید اطلاعاتتان را بر روی آن بازگردانی کنید.  iCloud همه این کارها را با wi-fi برای شما انجام میدهد.

Find My iPhone در آیکلود :

یافتن آدرس ، پیدا کردن افراد خانواده در یک پارک شلوغ یا یافتن دوستانتان هر کجا که باشند .برنامه Find My Friends این کار را برای شما می کند.شما میتوانید به دوستان و آشنایانتان این اجازه را بدهید تا همواره مکان شما را بدانند، و بالعکس. هرگاه نخواهید که پیدا شوید، کافیست یک کلید را بزنید! به همین راحتی!

برای دسترسی به اطلاعات ذخیره شده بر روی آیکلود به سایت icloud.com بروید و پس از وارد کردن یوزر و پسورد به کلیه اطلاعاتتان دسترسی پیدا خواهد کرد .