ساعاتی قبل اپل در جریان مراسم Time Flies از تراشه ۵ نانومتری A14 Bionic رونمایی کرد که برای نخستین بار همراه با نسل جدید آیپد ایر به دست کاربران می‌رسد.در صورتی که جدیدترین تراشه پرچم‌دار اپل معمولا در کنار آیفون‌های جدید معرفی می‌شد، اما امسال این تراشه زودتر از خانواده آیفون معرفی شده است.

به طور معمول رویداد سپتامبر اپل مجموعه جدید آیفون را به ما می دهد. اما سال 2020 بر خلاف اکثر سال ها نیست. بنابراین اپل واچ ها وآیپد های جدید باید فعلاً این کار را انجام دهند.ما باید شاهد اولین چیپست Apple A14 Bionic باشیم که قدرت گوشی های هوشمند آینده آیفون 12 را تأمین میکند.

این اولین چیپست جهانی است که با فرایند جدید 5نانومتری ساخته شده و برای رقابت با اندرویدی که هنوز از SoC های 7نانومتری استفاده میکند ،تولید شده است.

A14 نخستین تراشه 5نانومتری

این چیپست دارای پردازنده شش هسته ای و پردازنده گرافیکی 4هسته ای است.

اما در کمال تعجب اپل ترجیح داد این تراشه را به جای A13سال گذشته خود با A12مقاسه کند. اما در همین مقایسه میتوان تخمین زد تراشه جدید اپل نسبت به A12 از 40 درصدعملکرد بهتر در زمینه ی پردازنده و 30 درصد توان بیشتر در زمینه ی پردازنده گرافیکی بهره میبرد.

با این حال چیپست A14 پردازنده ای 17درصد سریعتر و پردازنده گرافیکی8درصد بهتر از نسل قبل است.

این دستواردها خیلی چشمگیر نیست. اما در بازدهی های بهبود یافته در فرآند تولید این چیپست باعث شده مصرف باتری کاهش پیدا کند.

به گفته اپل، آیپد ایر ۴ مجهز به این تراشه مانند نسل قبلی از عمر باتری ۱۰ ساعته بهره می‌برد.