به تایید سونی،‌ هدست پلی استیشن VR روی پلی استیشن 5 کار می‌کند. اما به یک دوربین پلی استیشن 4 و یک کنترلر دوال شاک یا کنترلر PS Move نیاز خواهد داشت.

پلی استیشن وی‌آر هنگام عرضه پلی استیشن 5 به کلی کنار گذاشته نمی‌شود اما خب پیش‌نیازهایی هم دارد. با این حال، اضافه شدن آن به بیش از ۴۰۰۰ بازی پلی استیشن 4 که از طریق Backward Compatibility به کنسول جدید سونی می‌آیند، مطلوب به نظر می‌رسد.

سونی اعلام کرده «تقریبا» تمام بازی‌های نسل قبل به پلی استیشن 5 خواهد آمد و پس از آن یک لیست ده تایی از بازی‌هایی که روی کنسول جدیدش پشتیبانی نمی‌شوند را منتشر ساخته است. گرچه متاسفانه تایید شده که احتمال دارد برخی بازی‌های نسل گذشته روی پلی استیشن جدید به خوبی کار نکند.

طبق اطلاعاتی که در بخش «سوالات متداول» Backward Compatibility مشاهده می‌شود،‌ پلی استیشن وی‌آر روی ps5 هم کار می‌کند. پست بلاگ رسمی سونی می‌گوید PS VR روی نسل جدید پشتیبانی می‌شود. اما به برخی دستگاه‌های پلی استیشن 4 جهت اجرا نیاز دارد.

پلی استیشن VR

بازیکنان بایستی برای استفاده از پلی استیشن VR یک دوال شاک (یا PS Move) به کنسول جدید خود متصل کنند. همچنین،‌ سونی تایید کرده که دوربین اچ‌دی پلی استیشن 5 و دوال‌سنس با واقعیت مجازی کار نخواهند کرد.

پیش از این مشخص شده دارندگان پلی استیشن 5 می‌توانند سیو بازی‌های خود در پلی استیشن 4 را به کنسول جدید منتقل کنند. برای این کار کافی است هر دو دستگاه را روشن کرده و از طریق وای‌فای به یکدیگر متصل کنید. البته این مورد شامل همه بازی‌ها نمی‌شود و به گفته سونی کاملا به توسعه‌دهندگان بازی‌ها بستگی دارد.

از سوی دیگر برخی از بازی‌های پلی استیشن 4 برای اجرا روی پلی استیشن 5 عملکرد بهتری خواهند داشت و از قدرت سخت‌افزار نسل جدید بهره خواهند برد. این بهبودها شامل فریم ریت بیشتر و تایم لودینگ کمتر است؛ مشخصا، جلوه‌های گرافیکی بازی‌ها نیز تا حدی پیشرفت دارد.