برای حفظ حریم خصوصی می‌توانید عکس‌های حساس کاری یا شخصی را رمزگذاری کنید و کاری کنید که برای رویت کردن عکس‌ها، وارد کردن پسورد ضروری باشد. ترفند پسورد گذاشتن روی عکس‌های آیفون و آیپد ساده است:

کافی است از اپلیکیشن Notes یا یادداشت‌ها که از اپ‌های اصلی آیفون و آیپد است، استفاده کنید. اپل با انتشار iOS 9.3 قابلیتی در اپ یادداشت‌ها اضافه کرده که به کمک آن می‌توانید عکس‌های خاص را در یادداشتی بگذارید و سپس برای آن یادداشت پسورد در نظر بگیرید. لذا دسترسی به عکس موردبحث بدون ورود پسورد صحیح، غیرممکن می‌شود.

پسورد گذاشتن روی عکس‌های آیفون و آیپد با اپلیکیشن Notes

ابتدا عکسی که می‌خواهید مخفی کنید را به حافظه‌ی آیفون یا آیپد منتقل کنید یا آن را دانلود کنید. سپس اپلیکیشن Notes را اجرا کنید. برای ایجاد یادداشت جدید روی آیکون مداد و صفحه در گوشه‌ی پایین تپ کنید.

در خط ابتدایی یادداشت، متنی بنویسید و دقت کنید که عبارتی که می‌نویسید برای دیگران جلب توجه نکند! یک عبارت ساده و معنی‌دار که صرفاً خودتان متوجه می‌شوید که در این یادداشت عکسی پنهان است، وارد کنید.

حال برای افزودن عکس در یادداشت، روی آیکون دوربین در پایین صفحه یا بالای کیبورد لمسی تپ کنید. البته اگر از iPad استفاده می‌کنید، این گزینه در بالای صفحه قرار دارد.

در منوی باز شده گزینه‌ی Choose Photo or Video را لمس کنید.

صفحه‌ای از اپ فوتوز باز می‌شود. روی تصویر بندانگشتی عکس یا عکس‌هایی که می‌خواهید رمزگذاری کنید، تپ کنید. کنار هر آیتمی که انتخاب کرده باشید، آیکون تیک نمایان می‌شود. زمانی که انتخاب عکس‌ها تکمیل شد روی Add در گوشه‌ی بالای صفحه تپ کنید.

پسورد گذاشتن روی عکس‌های آیفون و آیپد

عکس‌ها در یادداشت اضافه می‌شود. برای قفل کردن و در واقع پسورد گذاشتن روی اپ یادداشت‌ها، روی منوی سه‌نقطه در گوشه‌ی بالای صفحه تپ کنید.

پسورد گذاشتن روی عکس‌های آیفون و آیپد

و سپس گزینه‌ی Lock را لمس کنید.

پسورد گذاشتن روی عکس‌های آیفون و آیپد

اگر قبلاً برای اپ یادداشت‌ها پسورد تعیین کرده باشید، می‌بایست پسورد را وارد کنید اما اگر این کار را نکرده‌اید، می‌بایست پسورد موردنظر را در کادر Password و Verify تایپ کنید. اگر نیاز به راهنمایی در مواقع فراموش کردن رمز عبور دارید، عبارتی را در کادر Hint تایپ کنید که فقط خود شما با دیدن آن پسورد را به خاطر خواهید آورد. در نهایت روی Done در بالای صفحه تپ کنید.

می‌توانید یادداشت را با استفاده از حسگر اثر انگشت یا حسگر تشخیص چهره نیز قفل کنید. برای این منظور سوییچ گزینه‌ی Use Touch ID یا Use Face ID در پایین صفحه را در وضعیت فعال قرار دهید.

اما برای چک کردن موضوع قفل شدن یادداشت، آن را باز کنید و سپس روی آیکون قفل باز در بالای صفحه تپ کنید.

پسورد گذاشتن روی عکس‌های آیفون و آیپد

به این ترتیب پیام تأیید This note is locked به معنی این یادداشت قفل شده است، ظاهر می‌شود. اگر می‌خواهید محتویات یادداشت را چک کنید، روی View Note تپ کنید.

پسورد گذاشتن روی عکس‌های آیفون و آیپد

پسورد یادداشت را وارد کنید و روی OK تپ کنید.

پسورد گذاشتن روی عکس‌های آیفون و آیپد

به این ترتیب تمام عکس‌هایی که در یادداشت قرار داده بودید، نمایش داده می‌شود.

 همچنین به قسمت Photos مراجعه کنید و عکس‌های موردبحث را حذف کنید و در ادامه به آلبوم Recently Deleted نیز مراجعه کرده و موارد حذف شده را برای همیشه حذف کنید. به عبارت دیگر حذف کامل عکس دو مرحله‌ای است.

متخصصین هک و امنیت بر این باورند که امنیت اپلیکیشن یادداشت‌های اپل عالی و کامل نیست و نقاط ضعفی وجود دارد. اما میزان امنیت این اپ برای اغلب کاربران و حتی افراد حساس، کافی است.