پخش نشدن مراسم اپل در چین؛ اقداماتی که دولت آمریکا طی چند وقت اخیر انجام داد باعث شد. این اقدام باعث شد ارتباط اپل با میلیون‌ها کاربری که در چین دارد به خطر بیافتد. آمریکا در پی وضع قوانینی است که هرگونه ارتباط شرکت‌های آمریکایی با غول‌های بزرگ چینی را متوقف کند. تحلیلگران می‌گویند این اتفاق به‌ ضرر اپل تمام می‌شود. همچنین کاربران چینی تمایل خود را به تهیه‌ی آیفون‌ را از دست می‌دهند. ظاهرا در اقدامی تلافی‌جویانه، شماری از بزرگ‌ترین شرکت‌های حوزه‌ی رسانه در چین که قرار بود رویداد Hi, Speed سه‌شنبه‌ی گذشته برای رونمایی گوشی‌های سری آیفون ۱۲ را پوشش دهند، بدون ارائه‌ی هیچ‌گونه توضیحی از این کار خودداری کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده از چین، بسیاری از کاربران چینی موفق‌ به تماشای این رویداد نشده‌اند. این کاربران منتظر بودند سرویس‌های بزرگ حوزه‌ی رسانه مراسم را به‌طور کامل پخش کنند؛ اما این اتفاق رخ نداد.

تنش‌ شرکت‌های چینی و اپل طی چند سال اخیر افزایش پیدا کرده است. مدتی پیش دونالد ترامپ فرمانی اجرایی برای حذف اپلیکیشن وی چت (WeChat) از اپ استور اپل صادر کرد. وی چت اپلیکیشن ساده‌ای نیست؛ این اپلیکیشن در چین کاربردهای بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف ارائه می‌دهد؛ تا حدی که یک تحلیلگر می‌گوید در چین وی چت یعنی گوشی هوشمند. این موضوع باعث می‌شود موبایلی که از وی چت پشتیبانی نکند، برای چینی‌ها دستگاهی بی‌مصرف باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد وی چت امروزه در چین بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر کاربر فعال ماهانه دارد.

حساب کاربری رسمی اپل در وی چت آگهی تبلیغاتی مربوط به رویداد Hi, Speed را پخش کرد.پنج شرکت بزرگ حوزه‌ی استریم در چین یعنی Youku و iQuiyi و Bilibili و Tencent Video و Weibo مراسم را زنده پخش می‌کنند. خبرنگاران رسانه‌ی بلومبرگ با نمایندگان چهار شرکت آخر ارتباط برقرار کردند. جزئیات ماجرا را جویا شوند؛ اما فعلا پاسخی دریافت نکرده‌اند.