تعریف هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (Artificial intelligence) حوزه ­ای در علوم کامپیوتری است که هدف آن تولید ماشین‌­هایی با توانایی کار و واکنش مشابه انسان می­‌باشد. یک سیستم هوشمند سیستمی است که توانایی شناخت و تحلیل شرایط حاکم بر محیط خود را داشته باشد و در نتیجه عکس العمل منطقی و مناسبی را انجام دهد. امروزه به دلیل گسترش دانش و پیچیده ­تر شدن فرآیند تصمیم گیری استفاده از هوش مصنوعی در رسیدن به بهترین تصمیم توجه حوزه‌­های مختلف علمی را به خود جلب کرده است.

فعالیت‌های کامپیوتری که توسط هوش مصنوعی طراحی شده است عبارتند از:

  • تشخیص فرمان و درک گفتار
  • یادگیری، استدلال و استنتاج
  • برنامه ریزی
  • حل مسئله

تاریخ پیدایش هوش‌مصنوعی

با توجه به تعریف و هدف هوش مصنوعی و با تکیه بر وجه مشترک این ماشین­‌ها با انسان یعنی “منطق”، معرفی اولین قوانین و نظریه­‌های سیستم‌­های هوشمند توسط فلاسفه و ریاضی‌دانان نظیر جرج پول دور از انتظار نخواهد بود. جان مکارتی، هربرت سیمون، آلن نیول و … از بنیان‌گذاران و رهبران پژوهش در زمینه هوش مصنوعی هستند. آن‌ها به همراه دانشجویان خود برنامه‌هایی نوشتند که با استفاده از این برنامه­ ها کامپیوترها سوالاتی در ریاضیات حل می‌کردند، بازی‌های مختلف فکری را انجام می­‌دادند و انگلیسی صحبت می‌کردند. جان مکارتی اولین شخصی بود که در سال1956 اصطلاح هوش مصنوعی را در یکی از کنفرانس­‌های خود به کار برد. از ایشان به عنوان پدر علم ماشین‌­های هوشمند یاد می­‌شود.

زمینه‌های کاربرد هوش‌مصنوعی

هوش مصنوعی در زمینه­‌های مختلف مثل اقتصاد، پزشکی، هوانوردی، علوم آموزشی، صنایع گوناگون، انجام کارهای روزمره بشر و … کاربردهای فراوانی از هوش مصنوعی وجود دارد ولی به این اسم خوانده نمی‌­شود. سیستم‌­های هوشمندی در این زمینه طراحی شده‌­اند به طور نمونه:

هوشمندترین سیستم سرمایه گذاری، سیستم هوشمند تشخیص بیماری انسان، حفاظت از محیط زیست، خریدار و فروشنده کالا و …

ربات‌ها و ماشین­‌های هوشمندی نیز با استفاده از این علم طراحی و ساخته شده است که به چند مورد از جالب‌ترین آن‌ها اشاره می‌­شود:

1- ربات نوازنده موسیقی که با ضربه­ و یا دمیدن موزیکال خود آهنگ خاصی را به اجرا در می‌­آورد.

2- ربات سرآشپز با بیشترین سفارش که با توجه به مواد اولیه شما غذاهای متنوعی را برای شما آماده می­‌کند.

3- ربات راننده که توسط شرکت­ خودروسازی تسلا آزمایش شد و پس از آن نیز شرکت ­های آوودی، کادیلاک و ولوو مدل‌های مختلف خود را در این زمینه ارائه کرده‌­اند.

4- ربات‌های فضانورد که در جستجوی حیات در کرات دیگر به کمک مهندسین هوا و فضا آمده‌­اند.

5- ربات اقتصاددانی که در خرید و فروش کالا و سرمایه شما به شما کمک می‌کند.