هود لنز چیست؟ کارکرد اصلی هود لنز، مسدود کردن نور است؛ بااین‌حال می‌توان از آن‌ به‌عنوان محافظ فیزیکی هم استفاده کرد. برای مثال در روزهای بارانی می‌توانید با هود لنز از لنز در برابر قطره‌های باران محافظت کنید. البته هود جایگزین چتر نیست ؛اما می‌تواند تا چند ثانیه برای ثبت عکس به شما کمک کند. به‌طور مشابه اگر لنز در جایی شلوغ با چیزی برخورد کند، هود لنز می‌تواند از آن محافظت کند. شاید هود نتواند از شکستن لنز جلوگیری کند؛ اما حداقل شیشه‌ی لنز اولین چیزی نیست که به زمین برخورد می‌کند.

هود لنز چیست؟

در عکس بدون هود لنز فوق می‌بینید رنگ‌ها و کنتراست چندان شدید نیستند. همچنین کمی نور ناخواسته در قسمت گوشه‌ی پائین سمت چپ دیده می‌شود. در مقایسه، تصویری که با هود لنز ثبت شده است کیفیت بهتری دارد. عملکرد هود لنز ساده است: هود لنز در قسمت جلوی لنز سایه می‌اندازد و از برخورد نور ناخواسته به زاویه‌های تند جلوگیری می‌کند. استفاده از هود لنز مانند وقتی است که برای جلوگیری از نور خورشید، دست خود را مقابل صورت می‌گیرید.

هود لنز چیست؟

چه زمانی باید از هود لنز استفاده کرد؟

به‌طور کلی بهتر است همیشه از هود لنز استفاده کنید. هود لنز کیفیت تصاویر را بهبود می‌دهد و از لنز محافظت می‌کند. بزرگ‌ترین ایراد هود لنز، ابعاد بزرگ آن است؛ به همین دلیل بسته‌بندی آن‌ کمی دشوار است. فقط در موارد ذیل نیازی به استفاده از هود لنز ندارید:

  • وقتی از لنز فلر به‌عنوان جلوه‌ای خلاقانه استفاده کنید.
  • وقتی باد می‌وزد است و از سه‌پایه استفاده می‌کنید.
  • وقتی از فیلترها استفاده می‌کنید که مانع از استفاده از هود لنز می‌شوند.

هود لنزهای مختلف

هودهای لنز از دو شکل عمده تشکیل شده‌اند: مخروطی و گلبرگ شکل. هودهای مخروطی ساده‌ترین و بهینه‌ترین هودها هستند؛ زیرا کاملا روی بخش جلوی لنز سایه‌ می‌اندازند. بااین‌حال اگر از لنز واید استفاده می‌کنید، لبه‌ی هود لنز در فریم قرار می‌گیرد. هودهای گلبرگ شکل، کمتر از هودهای مخروطی بهینه هستند. بااین‌حال حتی در وایدترین زاویه‌ها کیفیت عکس را بهبود می‌دهند. هر لنز، هود مخصوص به خود دارد؛ بنابراین قبل از خرید از مدل هود لنز خود اطمینان حاصل کنید.

هود لنز صرفا برای منابع نور خارج از فریم مؤثر است: اگر تصاویری در جهت مستقیم نور خورشید یا نورهای دیگر ثبت می‌کنید، لنز فلر خواهید داشت. با استفاده از هود می‌توانید از ورود نور از زاویه‌های تند جلوگیری کنید؛ اما استفاده از هود برای نور روبه‌رو مؤثر نیست.