هدلایت، نوعی لامپ خودرو است و مقاومت آن در حدی است که بعد از تصادف خودرو، همچنان کار می کند. این نوع لامپ به دلیل تکنولوژی به کار رفته درآن و نوع ساختاری که دارد، از مقاومت بسیاربالایی برخوردار است. هدلایت، علاوه بر قدرت نور و عمر بالا، ویژگی های دیگری هم دارد که در ادامه می خوانید.

هدلایت به لامپ هایی گفته می شود که نوردهی مناسب و بالایی دارند. تکنولوژی ال ای دی و اس ام دی هدلایت ها باعث کیفیت آن ها شده است. این نوع لامپ برای چراغ جلو و پروژکتورهای داخل سپر قابل استفاده است.

هدلایت یکی از بهترین انتخاب ها برای خودروی شماست و شما را تا سال های سال، از خراب شدن و سوختن لامپ در امان نگه می دارد.

این نوع لامپ نسبت به لامپ های زنونی، دارای مزایای زیر است:

شکننده نیست.

طول عمر بالایی دارد و معمولاً خراب نمی شود.

مصرف برق این نوع، خیلی کمتر از سایر لامپ هاست.

نورش بسیار ملایم و مناسب است و مانند زنون ها شدید و زننده نیست.

سریع تر روشن می شود، چرا که مانند نوع زنون، نیاز به گرم شدن برای روشن شدن ندارد.

اکثر خودروهایی که چراغشان زنونی است، بعد از مدتی دچار مشکلات برقی می شوند. با وجود چراغ های هدلایت، مشکلات برقی خیلی کم بروز می کند.

چراغ های زنون برای عملکرد خود، به برق با ولتاژ بالا نیاز دارند و در تکنولوژی ساختشان، نوعی گاز به کار رفته است. هر دوی این ویژگی ها در مواقعی که این چراغ ها بشکنند، خطرآفرین خواهند بود. برق ولتاژ بالا می تواند منجر به برق گرفتگی و آتش سوزی و گاز موجود در آن می تواند به آلودگی های زیست محیطی منجر شود. هدلایت‌ها هیچ یک از این دو عیب را ندارند.

نور غیر استاندارد در برخی از زنون ها منجر به اختلال بینایی سایر رانندگان می شود؛ به همین دلیل به کار بردن این نوع لامپ در خودرو به صورت دستی، ممنوع و خلاف قوانین اداره راهنمایی و رانندگی است. هدلایت ها چنین مشکلی ندارند و مورد تأییدند، مگر اینکه خودروی تان را دستکاری و لامپ های اضافه تر نصب کنید.

برای انتخاب یک هدلایت مناسب برای خودروی تان باید از افراد کارشناس یا فروشندگان مخصوص آن ها کمک بخواهید. هر یک از چراغ های نور پایین، نور بالا و … باید پایه ای متناسب با هدلایت داشته و مخصوص همان هدلایت باشند. به بیانی دیگر، پایه این نوع لامپ با توجه به نوع کاربری آن تغییر می کند. برای مثال در خودرویی چون پراید ۱۳۲، پایه های مناسب برای نور پایین H7، نور بالا H1 و پروژکتور H3 است.

توان مصرفی و شدت نوردهی این لامپ ها با هم متفاوت است. برای انتخاب توان های بالاتر باید توان سیم و سوکت پایه لامپ خودرو را هم بالاتر ببرید.

چرا هدلایت ها مقاوم هستند؟

عددی که روی جعبه هدلایت به عنوان تاریخ مصرف درج شده است، عمر مفید آن را نشان می دهد که بر حسب دقیقه محاسبه می شود. هدلایت عمر بالایی دارد، طوری که در بیشتر مواقع دیده شده که کاسه چراغ خراب میشود، اما هدلایت هنوز سالم است. یکی از دلایلی که باعث طولانی شدن عمرمفید این قطعه میشود، فن کوچکی است که پشت آن تعبیه می شود. این فن برای خنک کردن «چیپ ست» هدلایت به کار می رود.