در ابتدا باید بدانیم سنسور چیست؟

 سنسور(sensor)  یکی از مهم ترین اجزای دوریبن  است. سنسور یا حس گر قطعه ای در دوربین است که نور از لنز به آن تابیده و عکس را به صورت دیجیتال ثبت میکند. در واقع سنسور یا حسگر جایگزین نگاتیو در دوربین های قدیمی می باشد.برای ثبت عکسهایی بدون لکه باید از سنسور مراقبت کنیم .

برای جلوگیری و یا به حداقل رساندن ورود گرد وغبار به داخل سنسور نکات زیر را در نظر داشته باشید :

تا حد امکان از تعویض لنز در فضای باز خودداری کنید.

اگر در محیط بیرونی عکاسی می کنید و مجبور به تعویض لنز هستید ابتدا به داخل ماشین تان رفته سپس دوربین را داخل کیف و یا کوله مربوط به دوربین ببرید سپس دوربین را رو به  پایین بگیرید (منظور این است که جهت لنز رو به پایین باشد ) سپس بطور سریع ولی با احتیاط لنز را در آورده و لنز دیگر را به دوربین وصل کنید.

نکته : مطمئن شوید که انتهای  لنز دومی را که می خواهید به دوربین متصل کنید گرد و غبار نداشته باشد در صورت امکان با دمنده دستی گرد و غبار آن را نیز بزدایید.

اگر در عکسهایتان نقاط و یا لکه هایی می بینید ابتدا این عکس ها را در لب تاپ و یا کامپیوترتان چک کنید اگر همچنان این لکه ها و یا نقاط در عکس هایتان وجود دارد این به این معنی است که سنسور دوربین تان کثیف شده و یا به اصطلاح گرد و غبار بر روی آن نشسته . اگر تعداد این لکه ها زیاد است و در فتو شاپ هم قابل رفع  نیست باید برای رفع آن اقدام نمایید.

در مرحله اول در منوی دوربین در قسمت   setup گزینه ای به نام clean image sensor  وجود دارد این گزینه را فعال کنید . دوباره چک کنید اگر کماکان لکه ها هستند باید سنسور بوسیله ابزار تمیز کننده سنسور پاک شود.

نکته : اگر شما اطلاعاتی درباره نحوه تمیز کردن سنسور و یا لوازم مناسبی جهت این کار ندارید به هیچ عنوان ریسک نکرده و دوربین تان را جهت تمیز کردن سنسور به نمایندگی و یا تعمیرگاه های مجاز ببرید.