گوپرو ۹ یا به عبارتی دیگر  GoPro Hero 9 Black جدیدترین دوربین ورزشی یا اکشن کمرا شرکت گوپرو است که با امکانات تازه به بازار آمده است.

معرفی GoPro Hero 9 Black

خیلی خلاصه بخواهیم مهمترین ویژگی‌های این دوربین راشرح بدهیم باید به کیفیت ویدیوی 5K آن اشاره کنیم که به همراه صفحه نمایش جلویی و باتری بهتر از این دوربین یک هیولای کوچک ساخته‌اند.

گوپرو دراین محصول بالاخره یک صفحه نمایش دوم به جلوی دوربین اضافه کرد. احتمالا بسیاری از ویدیوبلاگرها را خوشحال خواهد کرد. همچنین یک سنسور جدید ۲۳.۶ مگاپیکسلی در این دوربین جا خوش کرده که کیفیت بهتری نسبت به هیرو۸ ارایه می‌دهد.

اما یک ویژگی بسیار مهم دیگر اینکه گوپرو ویژگی لرزش‌گیر فوق‌العاده کارآمدش را که تحت عنوان HyperSmooth Boost ارایه شده در این دوربین برای همه مدهای تصویربرداری فعال کرده. در دوربین‌های قبلی تنها در برخی سرعت‌های تصویربرداری این مد لرزش‌گیر فعال بود. این ویژگی چیزی است که بسیاری از افرادی که با کیفیت 4K و 5K می‌خواهند تصویرهای بدون لرزش‌ بگیرند را سورپرایز خواهد کرد.

طراحی

گوپرو ۹ حالا به صفحه نمایش رنگی جلویی هم مزین شده که در واقع تنها مزیت اکشن کمرای رقیب یعنی اوسمو ساخت شرکت dji را از آن گرفته است. هرچند این صفحه نمایش چندان با کیفیت نیست اما برای کسانی که دوست دارند ازخودشان تصویر بگیرند ( مثل ویدیوبلاگرها ) امکان بسیار کاربردی است.

GoPro Hero 9 Black

گوپرو ۹ از نظر دیزاین دارای یک صفحه نمایش ۱.۴ اینچی جلویی است. در واقع میتوان گفت گوپرو ۹ دارای بیشترین تغییرات دیزاینی در گوپرو از گوپرو ۵ به بعد بوده است.

از نظر دیزاین فیزیکی سه تغییر نسبت به مدل قبلی یعنی گوپرو ۸ به وجود آمده است. یکی صفحه نمایش جلویی دوم حجیم شدن بدنه ( برای جا دادن باتری بزرگتر) و سوم صفحه نایش ۲.۲۷ اینچی لمسی پشتی است.

دوربین‌های قبلی گوپرو دارای صفحه نمایش جلویی سیاه و سفید بودند که اطلاعات مد تصویری را نشان می‌داد.

GoPro Hero 9 Black

صفحه نمایش جلویی حالا به باتری قدرتمندتری نیاز دارد که بزرگ شدن بدنه و اندازه باتری در گوپرو ۹ به همین دلیل صورت گرفته است.  در گوپرو ۹ شاهد یک باتری ۱۷۲۰ میلی آمپری هستیم که ۴۰ درصد از باتری گوپرو ۸ که یک باتری ۱۲۲۰ میلی آمپری بود ظرفیت بیشتری دارد.

شرکت گوپرو می‌گوید در عمل عملکرد باتری پرچمدار جدید ۳۰ درصد بهبود یافته است.

با این تغییر باتری گوپرو ۹ با باتری‌های مدل های قبلی کار نمی‌کند که به خاطر سایز متفاوت آنهاست. دیزاین گوپرو نسبت به مدلهای قبلی تا ۱۰ درصد افزایش اندازه داشته است.

لرزش‌گیر HyperSmooth

شاید مهمترین ویژگی نرم‌افزاری دوربینهای گوپرو لرزش‌گیر HyperSmooth است که شرکت برای نخستین بار در گوپرو هیرو ۷ آن را عرضه کرد و در این سالها در دوربینهای جدید مرتبا آن را بهبود داده است. این ویژگی البته نسبت به آنچه در گوپرو ۸ دیده‌ایم انقدرها بهبود نیافته است.

گوپرو در این دوربین از یک سنسور با رزولوشن ۲۳.۶ مگاپیکسلی بهره گرفته است که اجازه تصویربداری با کیفیت 5K/30p  و گرفتن عکس ۲۰ مگاپیکسلی ارایه می‌دهد همچنین این سنسور باعث می‌شود در هنگام تصویربرداری در حالت HyperSmooth ( که تصویر ۲۵ درصد کوچک یا به اصطلاح کراپ می‌شود ) تصویر بهترین استخراج شود.

البته رزولوشن بیشتر لزوما به معنی کیفیت تصویری بهتر نیست .فاکتورهای دیگر شامل پردازش تصویر ، کیفیت لنز و سایز سنسور است. در این دوربین  از سنسور 1/2.3in استفاده شده که کاملا مشابه سنسور دوربین گوپرو ۸ است.

در هر حال چه HyperSmooth 3.0  و چه TimeWarp 3.0 ( ویژگی‌هایی نرم‌افزاری که در گوپرو ۹ شاهد آن هستیم ) نسبت به Hero 8 Black  تغییر رادیکال چندانی ایجاد نکرده‌اند.

GoPro Hero 9 Black

قیمت

قیمت Hero 9 Black در حال حاضر ۴۴۹ دلار است.

در صورتی اکنون دارای اشتراک GoPro Plus هستید می‌توانید این دوربین جدید را ۳۴۹ دلار خریداری کنید.

گوپرو همچنین یک باندل از تجهیزات جانبی را  شامل گریپ ، باتری و .. به همراه گوپرو ۹ را با قیمت ۴۹۹ دلار به فروش می‌رساند.

گوپرو یک لنز جداگانه تحت عنوان Max Lens Mod را هم معرفی کرده که فقط روی این دوربین کار میکند. قیمت آن ۹۹ دلار است و یک ماه دیگر آماده فروش می شود.

دیگر تجهیزات جانبی جدید این شرکت مدیا ماد Media Mod است. با قیمت ۷۹ دلار عرضه می‌شود که شامل یک میکروفن با پورت ۳.۵ میلی‌متری است. این محصول فقط با گوپرو ۹ کار می‌کند.

گوپرو همچین یک صفحه نمایش جداگانه به نام Display Mod هم معرفی کرده ( هم برای گوپرو ۹ هم برای گوپرو ۸ ) که یک صفحه نمایش ۱.۴ اینچی است و با قیمت ۷۹ دلار به فروش می‌رسد.