شرکت تولیدی XFX سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور و مهر ۱۳۹۹) تقریبا تمامی موجودی خود از کارت‌های گرافیک سری AMD رادئون (AMD Radeon) را به ماینرهای چینی فروخته است. ماینینگ ازطریق پردازنده‌ی گرافیکی (GPU) موضوعی است که گیمرها از آن می‌ترسند. با‌این‌حال، روشی است که ماینرها برای استخراج رمزارز استفاده می‌کنند؛ به‌ویژه در پی افزایش محسوس قیمت ارزهای دیجیتالی. از سال ۲۰۱۸ به‌بعد، ماینینگ با پردازنده‌ی گرافیکی بسیار افزایش پیدا کرد و هنوز به روال قبل بازنگشته است.

چرا پردازنده‌های گرافیکی سری رادئون AMD در بین ماینرها بسیار محبوب هستند؟

زیرا این پردازنده‌های گرافیکی قدرت هش (Hash) بسیار زیادی دارند و از حافظه‌ی گرافیکی (VRAM) فراوان استفاده می‌کنند. حجم فایل DAG رمزارز اتریوم (Ethereum) بیش از ۳٫۴۹ گیگابایت است. این یعنی برای اجراکردنش به کارت گرافیکی نیاز دارید که حداقل از ۳٫۴۹ گیگابایت حافظه‌ی گرافیکی بهره‌مند باشند. گفته می‌شود فایل DAG اتریوم ممکن است در آینده‌ای بسیار نزدیک مرز چهار گیگابایت را هم رد کند. همین موضوع باعث می‌شود پردازنده‌های گرافیکی AMD که حافظه‌ی گرافیکی و قدرت هش زیاد دارند و قیمتشان درمقایسه‌با کارت های گرافیک انویدیا مناسب‌تر است، مخصوص ماینینگ باشند.

این کارت‌های گرافیک گران‌تر هستند و قدرت هش‌ آن‌ها در حد انتظار نیست. نکته‌ی مهم درباره‌ی کارت ‌های گرافیک AMD این است که توان طراحی حرارتی‌شان (TDP) بسیار زیاداست. این معیار بسیار مهمی برای محاسبات ماینینگ محسوب می‌شود. این مشخصه در‌کنار مشخصه‌های دیگر قرار می‌گیرد تا میزان توجه ماینرها به کارت‌های AMD بیش‌از‌پیش افزایش پیدا کند.

طبق گزارش مای‌درایورز‌، XFX تصمیم گرفته است تقریبا تمامی کارت‌های گرافیک AMD Radeon RX 5800 ،AMD Radeon RX 5700 ،AMD Radeon RX 5600 XT و حتی AMD Radeon RX 590 را در بازه‌ی زمانی بین ۱۱ شهریور تا ۹ مهر ۱۳۹۹ به ماینرهای فعال در کشور چین بفروشد. رمزارزهایی مثل اتریوم در چند ماه اخیر با استقبال درخورتوجهی مواجه شده‌اند و ارزششان نیز مناسب است؛ به‌همین‌دلیل، ماینرها می‌کوشند رمزارزهای بیشتری استخراج کنند.

AMD گفته است تلاش می‌کند کارت‌های گرافیکش در بازار با کمبود مواجه نشوند. با‌این‌حال، اگر قیمت رمزارزها افزایش یابد، احتمالا به‌دلیل ماینینگ با GPU، کمبود کارت‌های جدید AMD را نیز شاهد خواهیم بود. این مشکل بسیار جالب و در‌عین‌حال عجیبی است؛ زیرا مستقیما مشتریان کارت گرافیک را با شرکت‌های تولیدی درمقابل‌ هم قرار می‌دهد. اگر ماینرها بتوانند پول زیادی به‌منظور تهیه‌ی پردازنده‌ی گرافیکی بدهند، ازلحاظ تئوری دلیلی منطقی برای فروش پردازنده‌ی گرافیکی به گیمرها وجود ندارد. تاکنون، گزارش رسانه‌ی مای‌درایورز را AMD یا XFX تأیید نشده است؛ با‌این‌حال، بعید نیست که این گزارش حقیقی باشد.


مطالب پیشنهادی:

نایاب شدن کارت گرافیکRTX 3080 و RTX3090

رونماییAMD از Radeon RX6000؛ رقیب سرسختRtx3090

RTX3090؛ کارت گرافیکی غول پیکر

RTX 3090 بهترین برای بازیابی رمز عبور