این روزها همه‌ی توسعه‌دهندگان بزرگ اپلیکیشن و نرم‌افزار، در جهت بهینه کردن کارهای تیمی و به اشتراک‌گذاری فایل‌ها و فراهم کردن قابلیت دسترسی به فایل‌ها از طریق پلتفرم‌های مختلف مثل ویندوز، مک‌او‌اس، اندروید و iOS تلاش می‌کنند. در واقع هدف نهایی این است که کاربر در هر مکانی با هر دیوایسی بتواند از طریق اینترنت، فایل‌ها را مشاهده کرده، ویرایش کند و با اعضای تیم و همکاران به اشتراک بگذارد.

سرویس ابری Dropbox در آغاز صرفاً برای به اشتراک‌گذاری فایل طراحی شده بود اما بعدها قابلیت همگام‌سازی یا Sync و قابلیت نمایش محتوای برخی فایل‌ها به آن اضافه شد. در بروزرسانی اخیر نیز یک گام مهم در جهت بهینه‌سازی دراپ‌باکس برای کاربری تیمی برداشته شده است.

توجه کنید که نسخه‌ی جدید Dropbox در حال حاضر مراحل آزمایشی و در واقع Early Access را طی می‌کند و در واقع اگر به آزمودن آخرین نسخه‌ی نرم‌افزارها و اپ‌ها علاقه‌مند باشید، می‌توانید آن را نصب کرده و استفاده کنید.

تغییرات نسخه‌ی جدید دراپ‌باکس

تیم توسعه‌ی دراپ‌باکس بر این باور است که در نسخه‌ی جدید Dropbox، میزان تغییرات رابط کاربری بزرگ‌تر از هر زمان دیگری در تاریخ این کمپانی بوده است. تغییرات هم در نسخه‌ی تحت وب و هم در اپلیکیشن دستاپی و هم در اپلیکیشن موبایل اعمال می‌شود و هدف اصلی این است که کاربران از فضای کاری واحد برای دسترسی به فایل‌ها و ابزارها استفاده کنند و تیم‌ها در فضای آنلاین کنار هم فعالیت کنند.

نسخه‌ی جدید Dropbox

از این پس کاربران دراپ‌باکس می‌توانند فایل‌های آفیس گوگل یعنی Google Docs و Google Slides و غیره و همین‌طور آفیس مایکروسافت در Office Online را مستقیماً از طریق دراپ‌باکس ایجاد کرده و به اشتراک بگذارند و همین‌طور به فایل‌های دیگر اعضای تیم دسترسی پیدا کنند. حتی قابلیت لینک کردن دراپ‌باکس با ابزارهای تحت وب دیگر مثل Trello برای مدیریت پروژه و مدیریت وظایف و همین‌طور صفحات ویکی‌پدیا و مقالات خبری و ایجاد و ذخیره کردن شورت‌کات‌های فضای وب وجود دارد.

کاربران ویندوز و macOS‌ می‌توانند با کلیک روی آیکون دراپ‌باکس در تسک‌بار یا منوی بالای صفحه، تغییرات محتوای مشترک بین اعضای تیم را ساده‌تر از قبل دنبال کنند و به سادگی به فایل‌های مهم دسترسی پیدا کنند. آپدیت‌های فایل‌های Share‌ شده در فید فعالیت‌های تیم نمایش داده می‌شود.

برای بهبود کار تیمی، قابلیت گفتگوی اینترنتی در سرویس Slack و ارسال فایل به کانال‌های Slack‌ یا به اشتراک‌گذاری فایل‌ها در چت‌ها بدون ترک کردن محیط دراپ‌باکس فراهم شده است. از این پس می‌توانید برای چت ویدیویی از سرویس Zoom به صورت مستقیم در Dropbox استفاده کنید و فایل‌های موجود در فضای ابری دراپ‌باکس را هم‌زمان به اشتراک گذاشته و باز کنید.

قابلیت پین کردن:

در نسخه‌ی آزمایشی اپلیکیشن دسکتاپی دراپ‌باکس، قابلیت پین کردن یا به زبان دیگر سنجاق کردن فایل‌ها اضافه شده است. می‌توانید برای فولدرها توضیح بنویسید، لیست وظایف یا To-Do List ایجاد کنید و حتی با استفاده از @ به نام کاربران و اعضای تیم اشاره کنید. در این نسخه قابلیت چک کردن فعالیت‌هایی که روی فایلی انجام شده، افرادی که فایلی را باز کرده‌اند و یا نظری برای محتوای به اشتراک‌گذاشته شده، ثبت کرده‌اند، فراهم شده است.

نسخه‌ی جدید Dropbox


مطالب پیشنهادی:

دراپ باکس چیست؟

آموزش استفاده از گوگل درایو

طریقه ثبت نام در گوگل درایو

چه فایل‌هایی را میتوان در گوگل درایو ذخیره کرد؟

قیمت خرید فضای اضافه در گوگل درایو