قابلیت صدای فراگیر مجازی که کنسول PS5 به آن مجهز است، از همان روز عرضه در دسترس نخواهد بود.

درست از همان روزی که مارک سرنی، از ویژگی‌های سخت‌افزاری پلی استیشن 5 رونمایی کرد، کمپانی سونی در کنار سایر قابلیت‌های کنسول جدیدش، روی توانایی‌های PS5 در بخش صدا مانور زیادی داده است. طبق ادعای این شرکت، کنسول PS5 برای پخش صدای بازی‌ها از دو حالت متفاوت پشتیبانی می‌کند. هر دوی این حالت‌ها، هم از طریق هدست و هم از بلندگوهای تلویزیون قابل پخش هستند. اما حالا اعلام شده که کنسول PS5 در زمان عرضه در ماه آینده، فقط یکی از این حالت‌های صوتی را روی تلویزیون‌ها پخش می‌کند.

از طریق پستی که در وبسایت رسمی پلی‌استیشن منتشر شده، سونی به برخی از ویژگی‌های سیستم صوتی جدید کنسول PS5 که با نام Tempest 3D Audio شناخته می‌شود اشاره کرد. این سیستم می‌تواند تمام هدست‌هایی که به کنسول جدید سونی متصل می‌شوند را به قابلیت پخش صدای سه‌بعدی مجهز کند. البته این شرکت اعلام کرده که اگر بازیکن‌ها می‌خواهند بهترین کیفیت ممکن را در این حالت تجربه کنند، بهتر است هدست‌های جدیدش به اسم Pulse 3D را داشته باشند، اما سایر هدست‌ها نیز مشکلی برای پخش این سیستم نخواهند داشت. به این ترتیب، بازیکن‌ها با هر هدستی که از طریق USB یا جک 3.5 میلی‌متری روی دسته دوال‌سنس به PS5 متصل شود، می‌توانند صدای بازی‌ها را با تکنولوژی جدید سه‌بعدی تجربه کنند.

یکی از قابلیت های PS5 که فعلا دردسترس نخواهد بود

البته سونی تاکید کرده که بازی‌ها نیز باید از این سیستم پشتیبانی کنند. برای مثال بازی‌هایی مثل Spider-Man: Miles Morales و Horizon Forbidden West و همچنین Ratchet and Clank: Rift Apart این قابلیت را خواهند داشت. در ضمن این ویژگی فقط مختص بازی‌های فرست‌-پارتی (ساخته شده به‌وسیله استودیوهای سونی) نیست. برخی از بازی‌های ثرد-پارتی مثل Resident Evil Village که به‌وسیله استودیوهای خارجی ساخته می‌شوند نیز از صدای سه‌بعدی پشتیبانی می‌کنند.

در فهرست زیر نام بازی‌هایی را که دارای این قابلیت هستند مشاهده می‌کنید؛ اما سونی اعلام کرده که ممکن است همه آنها از روز عرضه، صدای سه‌بعدی را ارائه نکنند:

یکی از قابلیت های PS5 که فعلا دردسترس نخواهد بود

  • Spider-Man: Miles Morales
  • Horizon Forbidden West
  • Ratchet and Clank: Rift Apart
  • Astro’s Playroom
  • Returnal
  • Destruction AllStars
  • Demon’s Souls
  • Sackboy: A Big Adventure
  • Resident Evil Village

سونی اعلام کرده که قابلیت Tempest 3D Audio از روز اول عرضه کنسول PS5 روی تلویزیون‌ها در دسترس نخواهد بود. یعنی بازیکن‌ها فقط از طریق هدست می‌توانند صدای سه‌بعدی را تجربه کنند. تا در آینده، با ارائه یک آپدیت نرم‌افزاری، این ویژگی از طریق بلندگوی تلویزیون‌ها نیز قابل شنیدن باشد. البته این موضوع که برخی از قابلیت‌های یک کنسول در هنگام عرضه آن غیرفعال باشند، چیز چندان عجیبی نیست.


مطالب پیشنهادی:

دلیل بزرگ بودن ابعاد PS5 چیست؟

بازیGhost of Tsushima با سرعت بیشتری روی Ps5 اجرا میشود

تصویر جدیدps5 در کنار یوتیوبر معروف ژاپنی

تریلر رسمی Ps5 و زمان عرضه