مرورگر گوگل کروم نسخه ۷۸ این قابلیت را دارد که رنگ‌بندی همه‌ی سایت‌ها را تیره کند اما برای فعال کردن Dark Mode یا حالت تاریک، می‌بایست به صورت دستی عمل کرده و فلگ خاصی را تغییر دهید چرا که این ویژگی Chrome در مرحله‌ی آزمایشی قرار دارد. فعال کردن تم تیره معمولاً خستگی چشم را کاهش می‌دهد و بسیاری از کاربران آن را به تم عادی و روشن ترجیح می‌دهند، به خصوص اگر محیط پیرامون تاریک باشد.

توجه داشته باشید که با فعال کردن فلگ Force Dark Mode for Web Contents، محتویات صفحه‌ی وب از نظر رنگ معکوس می‌شود. متن سیاه به متن سفید و زمینه‌ی سفید به زمینه‌ی مشکی تبدیل می‌شود. به همین ترتیب سایر رنگ‌ها معکوس می‌شوند، به عنوان مثال آبی به نارنجی و نارنجی به آبی تبدیل می‌شود. اما خوشبختانه عکس و ویدیوها بدون تغییر رنگ، نمایش داده می‌شود.

نحوه تاریک کردن صفحات سایت‌ها در Google Chrome

قبل از هر چیز توجه داشته باشید که می‌بایست کروم را به آخرین نسخه بروزرسانی کنید و یا نسخه‌ی جدیدی را دانلود کرده و نصب کنید.

گام بعدی مراجعه به صفحه‌ی فلگ‌های کروم به آدرس زیر است:

آدرس فوق را در نوار آدرس گوگل کروم تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

در کارد جستجو که بالای صفحه‌ی فلگ‌ها قرار گرفته، عبارت Dark Mode را تایپ کنید. فلگی به اسم Force Dark Mode for Web Contents در صدر نتایج قرار می‌گیرد. روی منوی کرکره‌ای روبروی آن کلیک کنید.

فعال کردن Dark Mode

و گزینه‌ی Enabled را انتخاب کنید. البته چند حالت دیگر برای تبدیل و معکوس کردن رنگ‌ها در این منو وجود دارد که می‌توانید تست و بررسی کنید.

فعال کردن Dark Mode

 

دقت کنید که پس از هر بار تغییر دادن فلگ موردبحث، می‌بایست مرورگر را ببندید و از نو اجرا کنید. لذا اگر صفحه‌ی خاصی باز نیست و عنصر ذخیره نشده‌ای در کار نیست، روی دکمه‌ی Relaunch در پایین صفحه‌ی فلگ‌ها کلیک کنید تا کروم سریعاً بسته و از نو اجرا شود. در غیر این صورت می‌توانید پس از بستن صفحات، مرورگر را ببندید و از نو اجرا کنید.

فعال کردن Dark Mode

به این ترتیب حالت تاریک برای محتویات همه‌ی سایت‌ها فعال می‌شود که کار آن نوعی معکوس کردن هوشمندانه‌ی رنگ‌ها است. اگر مشکلی در سایت‌های محبوب خویش نمی‌بینید، می‌توانید تا انتشار نسخه‌های بعدی گوگل کروم از حالت تاریک استفاده کنید تا سرانجام گوگل این ویژگی آزمایشی را حذف کرده و به عنوان یکی از تنظیمات معمولی، در صفحه‌ی تنظیمات اضافه کند. از آن پس می‌بایست با روشی متفاوت حال تاریک را فعال و غیرفعال کنید.

اگر از کروم در اندروید و iOS استفاده می‌کنید هم این ویژگی آزمایشی قابل استفاده است!


مطالب پیشنهادی:

باز کردن چند پنجره گوگل کروم در آیپد

فیلم برداری از محیط کروم

قابلیت جدید گوگل؛تصحیح غلط املایی

نحوه غیرفعال کردن نوتیفیکیشن آپدیت شدن اپ‌های ویندوز ۱۰