استوری‌های اینستاگرام پس از ۲۴ ساعت ناپدید می‌شوند و پیدا کردن کلیپ‌هایی که قبلاً به شکل استوری اشتراک‌گذاری شده، مشکل است. خوشبختانه در حال حاضر می‌توانید استوری اینستاگرام خود را روی نقشه و تقویم مشاهده کنید. مکان هر استوری، همان مکانی است که عکس و فیلم ثبت کرده‌اید. البته این ویژگی در نسخه‌ی اخیر اپلیکیشن Instagram برای اندروید و iOS اضافه شده است. لذا فراموش نکنید که اپ اینستا را آپدیت کنید.

در ادامه طریقه مشاهده استوری اینستاگرام روی نقشه و تقویم را به شما آموزش خواهیم داد.

برای شروع کار اپ اینستاگرام را اجرا کنید و پس از ورود به حساب کاربری، روی تصویر پروفایل خویش در گوشه‌ی پایین صفحه تپ کنید.

در صفحه‌ی پروفایل روی آیکون منوی سه‌نقطه در گوشه‌ی بالا تپ کنید تا منوی کشویی از کنار صفحه بیرون بیاید و در منو روی گزینه‌ی Archive تپ کنید.

در صفحه‌ی آرشیو، تمام استوری‌ها لیست می‌شود که البته چند تب دارد. در تب اول ترتیب استوری‌ها بر اساس نام است و در تب بعدی تقویمی موجود است.

برای پیدا کردن استوری‌های قدیمی می‌توانید از تب تقویم استفاده کنید و ماه‌های قبل را مرور کنید. تصویر کوچکی از استوری‌هایی که در روزهای مختلف اشتراک گذاشته‌اید نمایش داده می‌شود که پیدا کردن استوری موردنظر را ساده می‌کند، البته اگر تاریخ پست کردن استوری را حدوداً به خاطر داشته باشید.

استوری اینستاگرام روی نقشه و تقویم

اما تپ سوم که آیکونی به شکل موقعیت جغرافیایی دارد: در این تب یک نقشه‌ی ساده نمایش داده می‌شود. می‌توانید روی نقشه با ژست حرکتی دو انگشتی و در واقع نزدیک کردن دو انگشت به هم، زوم کنید و شهرها یا مناطق یک شهر را بزرگ و دقیق ببینید.

استوری اینستاگرام روی نقشه و تقویم

اگر در مکانی از اپ اینستاگرام استفاده کرده باشید و استوری به اشتراک گذاشته باشید، تصویر کوچکی از استوری مربوطه روی آن ناحیه نمایش داده می‌شود.

اما یک نکته‌ی مهم و اساسی:

دقت کنید که برای نمایش استوری روی ناحیه‌ی جغرافیایی مربوطه، از مختصات جغرافیایی که روی فایل‌های عکس ذخیره شده استفاده نمی‌شود بلکه می‌بایست برچسب موقعیت جغرافیایی را روی استوری‌ها اضافه کرده باشید. در واقع اپ اینستاگرام استوری‌هایی که فاقد تگ لوکیشن باشند را روی نقشه نشان نمی‌دهد!

اگر در ناحیه‌ای مثل منزل یا محل کار، چند استوری ثبت کرده باشید، اینستاگرام همه را در یک دسته و روی هم نمایش می‌دهد.

استوری اینستاگرام روی نقشه و تقویم

اگر می‌خواهید مجموعه‌ای از عکس و ویدیوهای مربوط به یک مکان را پین یا سنجاق کنید، می‌توانید روی نقشه و مجموعه‌ی موردبحث تپ کرده و سپس روی آیکون Highlight که به شکل قلب است و در گوشه‌ی پایین صفحه قرار گرفته، تپ کنید.

در ادامه نام مکان را وارد کنید و سپس روی Add تپ کنید. به این ترتیب مجموعه‌ی موردنظر زیر توضیح پروفایل شما قرار می‌گیرد که دسترسی به آن بسیار ساده است.

استوری اینستاگرام روی نقشه و تقویم

نکته‌ی جالب این است که اینستاگرام چند سال پیش قابلیت مشابهی در خصوص پست‌های معمولی یعنی عکس و ویدیوها داشت و این موارد را روی نقشه نمایش می‌داد اما متأسفانه این قابلیت حذف شد! شاید ویژگی نمایش استوری‌ها روی نقشه هم به دلایلی در آینده حذف شود.