شرکت ARM اعلام کرد که در حال کار روی نسل جدیدی از پردازنده‌های 64 بیتی است که می‌توانند تحولی جدید در حوزه امنیت و عملکرد به وجود بیاورند. ARM اعلام کرده که این پردازنده‌ها ۳۰ درصد عملکرد بهتری در مقایسه با پردازنده‌های حال حاضر دارند. پردازنده‌های جدید به این صورت ساخته شده‌اند که قدرت بالاتری دارند و به همین دلیل می‌توانند عملکرد بهتری از خود نشان دهند.

پائول ویلیامسون یکی از مدیران شرکت ARM نسل جدید پردازنده‌های این شرکت را معرفی کرد. پردازنده‌هایی که با اسم رمز Makalu و Matterhorn شناخته می‌شوند و می‌توانند ۳۰ درصد عملکرد بهتر در مقایسه با هسته‌های Cortex-A78 داشته باشند. هسته‌های Cortex-A78 برای گوشی‌های رده‌بالا طراحی شده‌اند.

پردازنده‌های ۶۴ بیتی عملکرد بهتری در مقایسه با پردازنده‌های ۳۲ بیتی دارند. به‌عنوان مثال پردازنده‌های ۶۴ بیتی خیلی راحت‌تر می‌توانند چند کار را به‌صورت هم‌زمان انجام دهند. کارهایی مانند هوش مصنوعی، واقعیت افزوده و اجرای بازی‌ها و اپلیکیشن‌های سنگین در پردازنده‌های ۶۴ بیتی بهتر انجام می‌شوند.

سری جدید پردازنده‌های 64 بیتی ARM در سال 2023 راهی بازار میشوند

پردازنده‌های جدید ARM با معماری 64 بیتی برای گوشی‌های موبایل در سال ۲۰۲۳ راهی بازار خواهند شد. استفاده از معماری ۶۴ بیتی مورد توجه شرکت‌های مختلف قرار گرفته است. گوگل هم از سال گذشته اعلام کرد که اپلیکیشن‌ها باید به‌صورت ۶۴ بیتی روی گوگل پلی منتشر شوند.

شرکت ARM به این موضوع اشاره کرده که نسل جدید پردازنده‌هایی که راهی بازار می‌کند از ویژگی‌ای به‌نام MTE یا Memory Tagging Extension بهره می‌برند. این ویژگی باعث می‌شود که پردازنده‌ها از پروتکل‌های امنیتی پیشرفته‌تری برخوردار باشند.


مطالب پیشنهادی:

محبوبیت پردازنده های سری رادئون AMD دربین ماینرها

AMDدر حال خرید شرکت Xilinx

رونماییAMD از Radeon RX6000؛ رقیب سرسختRtx3090