جنگ حافظه‌های ذخیره‌سازی رو به افزایش است و حافظه‌های SSD به لطف سرعت بیشتر و قیمت کمتر نسبت به نمونه‌های HDD در صدر جدول قرار دارند. حالا سازنده‌های HDD تصمیم گرفته‌اند تا توسط بالا بردن ظرفیت این حافظه‌‌ها، فاصله خود را کمتر کنند.

با اینکه قیمت حافظه‌های SSD در حال کاهش است،  اما HDDها هنوز جای زیادی برای تکامل دارند. گرچه این هاردها قادر نیستند با نمونه‌ای مانند «سامسونگ ۹۸۰ پرو» که سرعتی بالغ بر ۷۰۰۰ مگابایت در ثانیه دارد رقابت کنند، اما تولیدکنندگان سعی دارند با افزودن حافظه بیشتر در همان حجم، خلاقیتی بیشتر از خود نشان دهند.

بنا به گفته TechSpot طی چند سال گذشته تولیدکنندگان HDD از فناوری‌های جدید ضبط مغناطیسی به کمک گرما و ضبط مغناطیسی زنجیره‌ای استفاده کرده‌اند. روش دیگر برای افزایش میزان ذخیره‌سازی، افزایش تعداد صفحه در هر درایو است. از زمانی که «توشیبا» درهر درایو از ۹صفحه استفاده کرد، این کار به یک استاندارد در صنعت HDD بدل شد. طبق گزارشی از StorageNewsletter، تولیدکنندگان در تلاشند تا هارد دیسک‌هایی تولید کنند که از ده صفحه استفاده می‌کنند.

تحلیل‌گران «Trendfocus» این مورد تایید کرده و گفته‌اند که اخیرا تولیدکنندگان HDD درخواست نمونه‌های جدید لایه مغناطیسی با ضخامت کمتر از ۰.۵ میلی‌متر داشته‌اند. تولیدکنندگانی مانند «سیگیت» در حال برنامه‌ریزی برای تولید محدود هارد دیسک‌های ۲۰ ترابایتی هستند. که به جای دیسک‌های آلومینیومی از نمونه‌های شیشه‌ای استفاده می‌کنند.

بالاخره سازندگان هارد دیسک‌های HDD می‌توانند ۱۲ دیسک را روی یک درایو واحد سوار کنند. طبق گفته Trendfocus می‌توان انتظار داشت که سال ۲۰۲۲ هارد دیسک‌های ۲۴ ترابایتی به صورت تجاری عرضه شوند. اما به احتمال زیاد درایو‌های آن‌ها فقط از ۱۰ دیسک استفاده می‌کند.