انویدیا با همکاری یک کنسرسیوم ایتالیایی به نام «Cineca» سریعترین ابررایانه هوش مصنوعی جهان را می‌سازد. که برای کارهای مختلفی مانند کشف دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این سیستم که نام «Leonardo» را یدک می‌کشد، از ۱۴ هزار GPU انویدیا A100 استفاده می‌شود تا بتواند وظایف مختلف را با عملکرد بالایی انجام دهد. انتظار می‌رود حداکثر قدرت این سیستم به ۱۰ FP16‌ اگزافلاپس برسد.

سریعترین ابررایانه هوش مصنوعی جهان مبتنی بر نودهای ابررایانه «BullSequana HX2000» شرکت «Atos» خواهد بود. هرکدام از آن‌ها به پردازنده Xeon اینتل و چهار GPU انویدیا A100 به همراه کارت «Mellanox HDR InfiniBand» با سرعت ۲۰۰ گیگابیت بر ثانیه برای ارتباطات مجهز شده‌اند. برای خنک کردن این سیستم از آب استفاده می‌شود و در هر HPC شاهد قرارگیری ۳۲ مورد از آن‌ها هستیم.

ساخت سریعترین ابررایانه هوش مصنوعی توسط Nvidia

معماری BullSequana XH2000 بسیار انعطاف‌پذیر است و می‌توان در آن از هر پردازنده و واحد پردازش گرافیکی استفاده کرد. انتظار می‌رود سیستم Leonardo دارای پردازنده اینتل Xeon باشد. استفاده از تعداد بالایی واحد پردازش گرافیکی به معنای شبیه‌سازی تصویری با کیفیت بالا خواهد بود. از آنجایی که انویدیا A100 برای محاسبات طراحی شده، قادر به انجام وظایف گوناگون شامل FP64 و FP16 است.

استفاده از ۱۴ هزار GPU انویدیا A100 به معنای دستیابی به قدرت ۸.۷۳۶ FP16 اگزافلاپس خواهد بود. ضمنا این مقدار GPU باعث دستیابی به قدرت ۱۳۵,۸۰۰ FP64‌ ترافلاپس نیز می‌شود که اختلاف تقریبا کمی با سامیت با قدرت ۱۴۸,۶۰۰ ترافلاپس دارد.


مطالب پیشنهادی:

تولید چیپ های پیشرفته توسط نیروی دریایی امریکا

AMDدر حال خرید شرکت Xilinx

لو رفتن مشخصات تراشه نسل دوازدهمی اینتل