تفاوت اصلی ساب ووفر و بلندگو در این است که ساب ووفر (همچنین به عنوان ساب شناخته می‌شود) توانایی تکثیر باس و ساب باس را دارد که در فرکانس صوتی پایین پخش می‌شوند. از طرف دیگر، اسپیکر نمی‌تواند همانند ساب ووفر باس عمقی تولید کرده، اما صدای فرکانس بالا و متوسط (میدرنج) را پوشش می‌دهد. برای درک بهتر آن‌ها را به صورت جداگانه زیر ذره‌بین خواهیم برد.

ساب ووفر چیست؟

ساب ووفر درسیستم صوتی وظیفه‌ای مشخص دارد و آن بازتولید، تکثیر و تقویت صدایی است که درفرکانس پایین پخش می‌شوند. برخی از بهترین ساب ووفرها فرکانسی بین 20 هرتز تا 200 هرتز را پشتیبانی کرده. درحالی که ساب ووفرهای مورد استفاده در اهداف حرفه‌ای معمولا دامنه‌ای زیر 100 هرتز دارند.

ساب ووفرها برای استفاده تکی ساخته نشده‌اند. آن‌ها باید در یک سیستم پخش صوتی به کار گرفته شوند. یکی از دلایل اصلی که ساب ووفرها کیفیت صدا را افزایش می‌دهند این است که یک صدای معمولی با از بین رفتن باس پایین بلندگو و پخش باس توسط ساب ووفر، به طرز چشم‌گیری بهتر به نظر می‌رسد.

ساب ووفر، اسپیکر، بلندگو

ساب ووفرها معمولا در یک جعبه چوبی قرار می‌گیرند که بر روی آن منافذ هوا و پورت‌ها تعبیه شده‌اند. همانند بلندگو‌ها، برخی ساب ووفرها یک آمپلی فایر داخلی را شامل شده و برخی نیز از آن بهره نمی‌برند. به ساب ووفرهایی که دارای آمپلی فایر داخلی هستند ساب ووفر اکتیو (Active) و به آن‌هایی که دارای آمپلی فایر داخلی نیستند ساب ووفر پسیو  (Passive) گفته می‌شود.

آمپلی فایر چیست و تفاوت بلندگوهای اکتیو و پسیو در چه مورادی است؟

آمپلی فایر به دستگاهی گفته می‌شود که صدای فرکانس پایین را تقویت کرده و یکی از مزایای ساب ووفرهای اکتیو این است که با بهره بردن از آمپلی فایر داخلی، فشار وارده به آمپلی فایر اصلی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. در این نوع طراحی، با استفاده از فیلترگذاری روی لاین، صدای فرکانس پایین پیش از رسیدن به آمپلی فایر اصلی حذف خواهد شد.

صدای تولید شده توسط ساب ووفرهای اکتیو در کنار بلندگو، خیلی بهتر از صدای تولیدی فقط اسپیکر است. زیرا ساب و اسپیکر از یک آمپلی فایر تغذیه کرده و فرکانس متقاطع این امکان را دارد طوری تنظیم شود که تعادل ایده‌آل بین ساب و بلندگوها را ایجاد کند.

در برخی ساب ووفرهای پسیو، آمپلی فایر بلندگو اصلی برای قدرت دادن به ساب استفاده می‌شود که در این طراحی، فرکانس‌های پایین توسط فرکانس متقاطع داخل ساب ووفر حذف خواهند شد. این سیگنال فیلتر شده به بلندگو اصلی هدایت شده، اما در نوع دیگر ساب ووفرها، سیگنال اصلی فیلتر نشده به بلندگو هدایت می‌شود.

مزایای ساب ووفرها
  • افزودن یک ساب ووفر اکتیو سبب بهبود صدای میان رده شده. به صدا باس عمیق می‌دهد. هرگونه صدای فرکانس پایینی را حذف می‌کند.
  • بلندگوی اصلی مجبور نخواهد بود صداهای فرکانس پایین را پخش کند. در نتیجه این کار کیفیت کلی صدا تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند.
  • از آنجایی که ساب ووفر و بلندگو اصلی دو رنج مختلف از صدا را به اشتراک می‌گذارند، صدای خروجی حتی از صدای اسپیکرهای فول رنج نیز بهتر خواهد بود.
معایب ساب ووفرها
  • بسیاری از ساب ووفرها به خوبی مهندسی نشده و به درستی کار نمی‌کنند.
  • امکان استفاده از ساب ووفرها به تنهایی وجود نداشته و حتما باید در کنار اسپیکیرها از آن‌ها استفاده کرد.

اسپیکر یا بلندگو چیست؟

استفاده از بلندگوها بسیار رایج بوده و افراد زیادی از آن‌ها در سیستم کامپیوتری و سایر دستگاه‌ها استفاده می‌کنند. معمولا اسپیکرها به دو دسته پسیو و اکتیو تقسیم شده و صرف نظر از نوع، هر دو آن‌ها برای هدف یکسانی طراحی می‌شوند.

از نظر فرکانس صدا، صداهای تولیدی توسط آلات موسیقی مثل ویلون و چنگ دارای فرکانس بالایی بوده اما درام و بیس گیتار صداهایی با فرکانس پایین تولید می‌کنند. توجه به این مسئله مهم است که تمام اسپیکرها توانایی پوشش این دامنه صدا را دارند، اما این شدت آن‌ها در پوشش صوت است که تفاوت را رقم می‌زند. صداها در پایین‌ترین دامنه قابل ترجمه هستند، اما اغلب بی صدا شده و یا غیرقابل شنیدن می‌شوند؛ زیرا بلندگوها قادر نیستند آن صداها را با همان شدتی که صداهای میان رده را تقویت می‌کنند تقویت کنند.

بیشتر سیستم‌های صوتی مثل بلندگوهای کامپیوتر، معمولا دو تکه هستند و دلیل این کار نیز تولید صدای استریو است. برای تولید صدای استریو، هر دو اسپیکر چپ و راست از طریق کانال جداگانه تغذیه می‌شوند. یک سیستم کامل، باید از چندین بلندگو و یک ساب ووفر تشکیل شود تا صدای واقعی تولید گردد؛ زیرا همانطور که عنوان شد بلندگوها به تنهایی توانایی تقویت صداهای فرکانس پایین را ندارند.

با این وجود اما همه سیستم‌های صوتی لزوما به ساب ووفر نیاز ندارند و بهره‌گیری از ساب ووفر تا حدی به نوع استفاده شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر به دنبال یک سیستم صوتی برای کامپیوتر خانگی خود هستید حتما نباید سیستم مورد نظر یک ساب ووفر را شامل شود، اما اگر می‌خواهید یک سینمای خانگی بسازید بدون شک سیستم صوتی شما به ساب ووفر نیاز خواهد داشت.


مطالب پیشنهادی:

نخستین ساندبار JBL

ساندبارهای جدید سامسونگ

معرفی هوم پاد مینی

دالبی اتموس چیست؟