یکی از امکاناتی که اپل با معرفی نسخه‌ی جدید سیستم عامل آیفون و آیپد به این محصولات اضافه کرده، پخش صدای هشدار در مواقعی است که صدای خاصی در محیط شنیده می‌شود. این قابلیت برای کسانی که مشکلات شنوایی دارند مفید است اما حتی برای سایر افراد نیز مفید واقع می‌شود. به عنوان مثال فرض کنید شیر آبی در اتاقی از منزل یا محل کار موجود است که ممکن است هر لحظه باز شود و آب سرازیر شود و از طرفی شما به دلیل فاصله یا موانع، صدای آب را نشنوید. اگر آیفون را در آن اتاق بگذارید تا با شنیدن صدا هشدار دهد، به سرعت متوجه می‌شود که مشکلی پیش آمده است.

به این قابلیت جدید که از جمله امکانات Accessibility است، Sound Recognition Alert گفته می‌شود. می‌توانید شناسایی انواع صداها و همین‌طور صدایی که به شما هشدار می‌دهد را به صورت دلخواه انتخاب کنید. در ادامه مراحل فعالسازی این ویژگی را بررسی می‌کنیم اما فراموش نکنید که قبل از هر کاری، می‌بایست سیستم عامل را به نسخه‌ی جدید ارتقا دهید.

تنظیمات هشدار شناسایی صداهای خاص در iPhone و iPad

برای فعالسازی این ویژگی جدید، اپلیکیشن Settings یا تنظیمات را اجرا کنید.

در تنظیمات اسکرول کنید تا به گزینه‌ی Accessibility برسید و روی آن تپ کنید.

هشدار شناسایی صداهای خاص

در صفحه‌ی تنظیمات دسترسی‌پذیری، در بخش Hearing که مربوط به تنظیمات شنوایی است، روی گزینه‌ی Sound Recognition تپ کنید.

هشدار شناسایی صداهای خاص

اکنون سوییچ Sound Recognition یا شناسایی صدا را در حالت روشن یا فعال قرار دهید. برای انتخاب کردن صدایی که می‌خواهید شناسایی شود، روی گزینه‌ی Sounds تپ کنید.

هشدار شناسایی صداهای خاص

دقت کنید که پیام هشداری نمایش داده می‌شود مبنی بر اینکه با فعال کردن قابلیت شناسایی صداهای خاص، قابلیت فعال شدن دستیار صوتی با عبارت Hey Siri غیرفعال می‌شود! اگر مطمئن هستید و از دستیار صوتی با این روش استفاده نمی‌کنید، روی Turn On Sound Recognition تپ کنید.

در لیست صداهای قابل شناسایی، مواردی مثل صدای گریه‌ی کودک یا Baby Crying، جاری شدن آب یا Water Running، زنگ درب منزل و غیره موجود است. سوییچ موارد موردنظر را در حالت فعال قرار دهید.

به این ترتیب iPhone یا iPad شما با شنیدن صداهایی که انتخاب کرده‌اید، هشدار می‌دهد. نوتیفیکیشن مربوطه در صفحه‌ی قفل و همین‌طور صفحه‌ی خانه و بالای صفحه نمایش داده می‌شود.