تراشه‌ی مرکزی به کار رفته در MacBook Air و MacBook Pro و Mac mini جدید اپل، از محصولات اینتل نیست بلکه تراشه‌ای به اسم Apple M1 است. هسته‌های CPU‌ در این تراشه، بر اساس معماری ARM طراحی شده و نه x86 اینتل. لذا عملاً شبیه به تراشه‌هایی است که در آیفون و آیپد و همین‌طور محصولات اندرویدی به کار می‌رود. اگر یکی از دیوایس‌های جدید اپل مجهز به M1 را خریداری کرده‌اید، می‌توانید اپ‌های آیفون و آیپد روی مک‌ M1 خود نصب کرده و استفاده کنید. البته مک‌های اپل هیچ کدام صفحه نمایش لمسی ندارند و این یعنی کار کردن با برخی اپ‌ها عملاً غیرممکن است. اما می‌توانید از برخی اپ‌ها و بازی‌ها به خوبی استفاده کنید.

روش اجرا کردن اپ‌های آیفون و آیپد روی مک‌ M1

برای شروع اپلیکیشن موردنظر را نصب کنید. برای این منظور روی آیکون Launchpad که روی داک پایین صفحه قرار گرفته، کلیک کنید.

سپس روی آیکون App Store کلیک کنید. اگر این آیکون را نمی‌بینید، می‌توانید از کادر Search گوشه‌ی بالای صفحه برای پیدا کردن آن استفاده کنید.

علاوه بر استفاده از لانچ‌پد، می‌توانید اپ‌های مک‌او‌اس را با روش جستجو کردن نیز اجرا کنید. برای دسترسی سریع به کار جستجو، کافی است کلید میانبر Cmd + Space را فشار دهید. سپس app store را تایپ کنید و در نتایج روی اولین مورد کلیک کنید.

اپ‌های آیفون و آیپد روی مک‌ M1

در اپ استور، نام اپ موردنظر را در کادر جستجو که در بالا و چپ صفحه قرار گرفته تایپ کنید.

اپ‌های آیفون و آیپد روی مک‌ M1

دقت کنید که اپی که نام آن را سرچ کرده‌اید به سرعت در لیست نتایج نمی‌بینید. چرا که اپ استور به صورت پیش‌فرض اپ‌های مخصوص مک‌او‌اس را لیست می‌کند. برای مشاهده کردن اپ‌های مخصوص آیفون و آیپد، روی تب iPhone & iPad Apps کلیک کنید.

اگر سازنده‌ی اپلیکیشن قابلیت نصب کردن آن روی مک‌ها را فعال کرده باشد، آن را در لیست نتایج مشاهده خواهید کرد. البته در مورد تمام اپ‌ها این طور نیست.

در صورت نیاز برای احراز هویت می‌توانید از حسگر اثر انگشت مک‌ها یا از روش ورود پسورد استفاده کنید. با کلیک روی دکمه‌ی Get، اپلیکیشن دانلود می‌شود. اگر آیکون ابر مشاهده می‌کنید به این معنی که پیشاپیش احراز هویت انجام شده و نیازی به احراز هویت نیست.

با کلیک روی دکمه‌ی دانلود که به شکل آیکون ابر است، فرآیند دانلود اپلیکیشن آغاز می‌شود.

اپ‌های آیفون و آیپد روی مک‌ M1

صبر کنید تا دانلود تکمیل شده و اپلیکیشن نصب شود. برای اجرا کردن کافی است روی دکمه‌ی Open کلیک کنید. به این ترتیب اپ اجرا می‌شود و مثل اغلب اپلیکیشن‌های مک‌او‌اس، پنجره‌ای مختص خود خواهد داشت و در واقع تمام ‌صفحه نیست.

اپ‌های آیفون و آیپد روی مک‌ M1

 دقت کنید که برای اجرا کردن مجدد اپلیکیشن نیازی به باز کردن اپ استور نیست. بلکه می‌توانید از ابزار جستجو یا Spotlight و همین‌طور از صفحه‌ی Launchpad برای اجرا کردن آن استفاده کنید.

نکته: مک‌های اپل صفحه نمایش لمسی ندارند و این یعنی استفاده از برخی اپ‌ها عملاً غیرممکن و استفاده از برخی دیگر مشکل است.