آیفون 12 به زودی در کشورهای مختلفی از سوی اپل به شکل رسمی عرضه می‌شود. با وجود اینکه در ایران خبری از عرضه رسمی آیفون نیست اما این موبایل پرحاشیه همیشه تنها یک روز بعد در فروشگاه‌های پایتخت ایران با قیمت‌هایی بالا حضور پیدا می‌کند. اما این‌بار ماجرا متفاوت است. اکنون ولی بعضی از فعالین حوزه موبایل می‌گویند که واردات و رجیستری آیفون 12 در ایران امکان‌پذیر نخواهد بود. اما آیا این موضوع که در سطح بازار و شبکه‌های اجتماعی در حال گسترش است، محلی از واقعیت دارد؟

منشا این شایعات احتمالا به موضوعات مختلفی از جمله محدودیت‌های واردات موبایل بیش از ۳۰۰ یورویی توسط دولت برمی‌گردد. چندی پیش صحبتش به طور جدی در بدنه دولت مطرح شد و پس از هیاهوی رسانه‌ای، این طرح به مرحله اجرایی نرسید. انجمن واردکنندگان موبایل و سامانه همتا جزو نهادهایی بودند که می‌گفتند باید به ناچار این طرح را پذیرفت. چرا که ارز تخصیص شده به واردات موبایل در سال ۹۹ کمتر از نصف سال گذشته است.

آنها باور داشتند که با توجه به میزان ارز تخصیص داده شده، نباید گوشی‌های گران‌قیمت را عمده وارد بازار کرد. چرا که در این صورت امکان پاسخ دادن به میزان تقاضای مشتریان (که در سال۹۹ بیشترهم شده) شدنی نخواهد بود. شایعاتی که هم‌اکنون در مورد عدم رجیستری آیفون 12 شنیده می‌شود از سمت فعالان بازار موبایل کشور آمده و متنی که دست به دست می‌چرخد حکایت از این دارد که واردات آیفون ۱۲ و رجیستری آیفون 12 ئذ ایران فعلا منتفی است و حداقل تا نهم آذرماه ۹۹ (زمان رونمایی از سامانه تجارت جدید دولت) خبری از واردات رسمی آیفون نخواهد بود.


مطالب پیشنهادی:

معرفی آیفون 12

معرفی آیفون 12مینی

معرفی آیفون12پرو و آیفون12پرومکس

کاهش 33 درصدی قیمت شارژر و هدفون سیمی آیفون 12

بررسی دوربین آیفون های سری12