همان طور که مستحضر هستید، دهم نوامبر مصادف با بیستم آبان ماه، رویداد One More Thing اپل برگزار شد و کوپرتینویی‌ها در خلال این مراسم، از مک بوک ایر 13 اینچی مجهز به پردازنده اختصاصی M1 رونمایی کردند. این محصول به کیبورد جدیدی مجهز شده است که برخی دکمه‌های اختصاصی برای فعال سازی قابلیت‌های کاربردی سیستم عامل مک برای آن در نظر گرفته شده است. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به بررسی این دکمه‌ها بپردازیم و با تغییرات کیبورد جدید مک بوک ایر 13 اینچی بیشتر آشنا شویم.

البته یکی از نکات منفی در مورد تغییرات جدید، فشار ناگهانی دکمه F6است که حالت Do Not Disturb یا مزاحم نشوید را فعال کرده و به این ترتیب، ممکن است در فعالیت‌های شما و سیستم دریافت نوتیفیکیشن‌های مهم خللی وارد شود.

دکمه fnکه در پایین ترین ردیف دکمه‌های کیبورد و به عنوان اولین دکمه از سمت چپ قرار داشت، بروزرسانی شده و آیکون ایموجی‌ها روی آن قرار گرفته است. به این ترتیب با فشاردادن آن، می‌توانید پنجره ایموجی‌ها را باز کرده و گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

برخی دکمه‌های function در این محصول جدید با تغییراتی روبرو شده‌اند که در این قسمت، به بیان آن‌ها می‌پردازیم:
  • دکمه F4که پیش‌تر برای راه اندازی Launchpad مورد استفاده قرار می‌گرفت، جای خود را به دکمه جدید Spotlight داده است.
  • دکمه F5که پیش‌تر برای کاهش نور پس زمینه دکمه‌های کیبورد مورد استفاده قرار می‌گرفت، جای خود را به دکمه جدید Dictation داده است.
  • دکمه F6که پیش‌تر برای افزایش نور پس زمینه دکمه‌های کیبورد مورد استفاده قرار می‌گرفت، جای خود را به دکمه جدید Do Not Disturb داده است.

این تغییرات در مک بوک پرو 13 اینچی نیز رخ داده است. از آنجا که این محصول به دکمه‌های فیزیکی فانکشن مجهز نیست، این اتفاق ازطریق پنل تاچ بار روی خواهد داد.

مک بوک ایر 13 اینچی

حذف دکمه اختصاصی لانچ پد بدان معناست که این قابلیت، آنچنان توسط کاربران سیستم عامل مک مورد استفاده قرار نگرفته و به این ترتیب، آن‌ها تصمیم گرفته‌اند تا جای این دکمه را با یک مورد کاربردی به نام اسپات لایت تغییر دهند. قابلیت لانچ پد که 9 سال پیش و همزمان با رونمایی از Mac OS X Lionمعرفی شد، کلیه اپلیکیشن‌های شما را در یک صفحه به نمایش می‌گذارد و می‌توانید به آسانی وارد اپلیکیشن مورد نظر خود شوید. با وجود Finder و نوار داک در سیستم عامل مک، طبیعی است که کاربران کمتر به این قسمت مراجعه کرده و همین موضوع نیز سبب شده تا کوپرتینویی‌ها، دکمه اختصاصی مربوط به آن را حذف کنند.

اگر از این موضوع بی اطلاع هستید، باید بگوییم که مک بوک ایر 13 اینچی و مک بوک پرو 13 اینچی جدید که به پردازنده اختصاصی M1اپل مجهز شده‌اند، از کیبورد جادویی بهره می‌برند که با مکانسیم قیچی و فواصل دکمه‌های یک میلیمتری، اولین بار در سال 2019 روی لپتاپ‌های اپل خودنمایی کرد.