فوجی فیلم مدلی منحصربه‌فرد و تخصصی از دوربین GFX 100 را معرفی کرد. این شرکت همچنان اصرار می‌ورزد مدل جدید را نیز دوربینی «لارج فرمت» (Large Format) بنامد. جدیدترین مدل دوربین‌های فوجی فیلم می‌تواند تصاویر فروسرخ را با وضوح ۱۰۰ یا ۴۰۰ مگاپیکسل ثبت کند. این دوربین برای ثبت تصاویر با چنین وضوح چشمگیری به قابلیت جدید پیکسل شیفت (Pixel Shift) متکی می‌شود. فوجی فیلم می‌گوید تصاویر ثبت‌شده با دوربین فروسرخ GFX 100 IR امکان می‌دهند جزئیاتی را ببینید که در حالت عادی با چشم غیرمسلح مشاهده‌شدنی نیستند.

برای مثال، GFX 100 IR می‌تواند در تشخیص اسناد تقلبی کمک کند. همچنین، برای افراد فعال در حوزه‌ی هنر مفید است. زیرا طیف فروسرخ به‌منظور تجزیه‌و‌تحلیل رنگ‌های موجود در آثار هنری تاریخی کاربرد پیدا می‌کند.

جدیدترین به‌روزرسانی فرم‌ور فوجی فیلم امکان استفاده از ویژگی Pixel Shift Multi-Shot را فراهم می‌کند؛ قابلیتی که به‌طور ویژه برای کارهای بایگانی و جرم‌شناسی (Forensic) کاربرد دارد. فوجی فیلم در بیانیه‌ی مربوط ‌به رونمایی GFX 100 IR نیز به کاربرد این دوربین در جرم‌شناسی اشاره کرد.

GFX 100 IR با کپچر وان (Capture One) سازگار است و این یعنی دوربین مذکور مزیت‌های جالبی در عکاسی تترینگ (Tethering) یا همان عکاسی ازطریق اتصال دوربین به کامپیوتر ارائه می‌دهد. فوجی فیلم می‌گوید می‌توان به‌لطف دوربین GFX 100 IR حین انجام تترینگ، تصاویر را از یک زاویه به‌صورت مکرر ثبت کرد.

درادامه، می‌توانید مثالی برای کاربرد دوربین فروسرخ را مشاهده کنید:(تصویر فروسرخ در سمت چپ)

دوربین GFX 100

فیلترهای مختلف فروسرخ را می‌توان در جلو لنز استفاده کرد تا تصاویر در طول موج‌های مختلف ثبت شوند. ثبت تصاویر در طول موج‌های مختلف باعث نمایان‌شدن جزئیات مختلف در آن‌ها می‌شود. درصورت استفاده از فیلتر فروسرخ مناسب، می‌توان از GFX 100 IR برای ثبت تصاویر عادی استفاده کرد تا این دوربین عملکرد همچون مدل استاندارد خود، یعنی GFX100 پیدا کند.

فوجی فیلم می‌گوید دوربین GFX 100 IR قرار نیست برای استفاده‌ی شخصی دردسترس عموم قرار بگیرد و فروشندگان منتخب تأیید‌شده‌ی این شرکت دوربین را برای استفاده در جرم‌شناسی و پژوهش‌های علمی و استفاده به‌منظور شناسایی آثار هنری جعلی می‌فروشد.

براساس اعلام فوجی فیلم، دارندگان GFX 100 IR به‌منظور استفاده از این دوربین ملزم‌ می‌شوند قوانینی خاص را رعایت کنند. GFX 100 IR در سه‌ماهه‌ی نخست سال آینده‌ی میلادی از راه می‌رسد؛ ولی فعلا قیمت دوربین مشخص نشده است.


مطالب پیشنهادی:

معرفی دوربین جدید فوجی فیلم؛X-S10 

دوربین ۱۵۱ مگاپیکسلی فازوان ایکس تی

معرفی یک دوربین APS-C از سری R دوربین‌های کانن

نیکون یا کانن؛ کدام حرفه‌ای تر است؟

معرفی دوربین جدید پاناسونیکLumix DC-BGH1

ساخت دوربین 50 مگاپیکسلی توسط سونی