اپل در مراسم امشب ضمن رونمایی از سری آیفون ۱۲ خبر حذف شدن آداپتور و ایرپاد از جعبه آیفون را اعلام کرد. که این خانواده بدون آداپتور شارژر یا ایرپاد سیمی به بازار می‌آید تا ضرر کمتری به محیط زیست وارد کند. با این حساب، جعبه آیفون‌های جدید صرفا با کابل ساده لایتنینگ به USB-C عرضه خواهد شد.

اپل پیش‌تر با معرفی اپل واچ سری ۶ آداپتور شارژر را از جعبه ساعت هوشمند خود حذف کرده بود. این شرکت حالا استراتژی مشابهی را برای سری آیفون ۱۲ در نظر گرفته است. تا مواد خام کمتری برای تولید هر آیفون مصرف شود. به موجب این اتفاق جعبه آیفون‌های جدید کوچک‌تر شده و در هر حمل و نقل ۷۰ درصد بار بیشتری قابل جابجایی است.

تخمین‌های اپل حاکی از آن است که این تغییر سالانه سبب جلوگیری از ورود بیش از ۲ میلیون تن کربن به جو می‌شود. اگر این آلودگی را به آلودگی خودروها تبدیل کنیم، انگار سالانه ۴۵۰ هزار خودرو از جاده‌ها حذف می‌شود.

خبر حذف شدن آداپتور و ایرپاد از جعبه آیفون پیش‌تر در شایعات اعلام شده بود و انتقادات زیادی را به دنبال داشت. بسیاری اعتقاد داشتند که این مسئله با هدف افزایش حاشیه سود اپل در نظر گرفته شده است. اما حالا به نظر می‌رسد که این اتفاق به‌راستی باعث کاهش زباله‌های الکترونیکی می‌شود. همچنین سایر شرکت‌ها هم دنباله‌رو اپل خواهند بود.

در حال حاضر ۷۰۰ میلیون هدفون لایتنینگ در دنیا وجود دارد و ۲ میلیارد آداپتور اپلی در دست کاربران است. اپل نتیجه گرفته که اکثر کاربران لوازم موردنیاز خود را از دستگاه‌های قبلی دارند و نیازی به ارائه مجدد نیست.


مطالب پیشنهادی:

معرفی آیفون 12 مینی

قابلیت‌های جدید آیفون 2020

رم آیفون 12