در این مقاله قصد داریم تنظیمات Dark Mode و فعال کردن آن طبق برنامه‌ی زمانی را به شما آموزش دهیم.

ابتدا نوار وضعیت را با یک یا دو مرتبه حرکت انگشت از لبه‌ی بالای صفحه به پایین، پایین بکشید و سپس روی چرخدنده تپ کنید تا اپ تنظیمات اجرا شود. روش دیگر برای اجرا کردن اپلیکیشن تنظیمات اندروید، تپ روی آیکون چرخدنده‌ای Settings در کشوی اپلیکیشن‌ها یا صفحات خانه است.

در تنظیمات روی گزینه‌ی صفحه نمایش یا Display تپ کنید.

 فعالسازی Dark Mode در محصولات اندرویدی

در صفحه‌ی باز شده سوییچ روبروی گزینه‌ی Dark theme را در وضعیت روشن یا فعال قرار دهید. البته ممکن است این گزینه در گوشی یا تبلت اندرویدی شما نامی متفاوت نظیر Dark Mode یا Night Mode داشته باشد.

در برخی محصولات حتی قابلیت تپ کردن روی گزینه‌ی Dark theme وجود دارد که تنظیمات بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد.

تصویر فوق به گوشی Pixel 5 مربوط می‌شود و تصویر زیر به یکی از گوشی‌های گلکسی سامسونگ مربوط می‌شود. همان‌طور که می‌بینید سامسونگ نام Dark Mode Settings را برای دسترسی به تنظیمات حالت تاریک انتخاب کرده است.

Dark Mode و فعال کردن آن طبق برنامه‌ی زمانی

در صفحه‌ی تنظیمات حالت تاریک، گزینه‌های مختلفی وجود دارد که بسته به برند و مدل محصول متفاوت است. یکی از گزینه‌های مفید، قابلیت فعال کردن حالت تاریک به صورت زمان‌بندی شده است. به عبارت دیگر می‌توانید کاری کنید که با غروب آفتاب حالت تاریک فعال شده و با طلوع، غیرفعال شود. اگر دکمه‌ای شبیه به تصویر زیر وجود دارد، روی آن تپ کنید. با تپ روی Turn on until sunrise، تم تاریک تا طلوع خورشید فعال می‌شود. اما امکان مشخص کردن زمان‌بندی دلخواه هم وجود دارد. برای این مقصود روی گزینه‌ی Schedule تپ کنید.

در صفحه‌ی باز شده ممکن است منویی برای انتخاب کردن یکی از حالت‌های زمان‌بندی وجود داشته باشد. به عنوان مثال در گوشی Pixel گوگل، می‌توانید گزینه‌ی Turn on from sunset to sunrise را انتخاب کنید تا همیشه با غروب و طلوع خورشید، حالت تاریک به صورت خودکار فعال و غیرفعال شود.

Dark Mode و فعال کردن آن طبق برنامه‌ی زمانی

در گوشی‌های سامسونگ هم گزینه‌ی Sunset to sunrise همین کار را انتخاب می‌دهد.

اما زمان‌بندی دلخواه: پس از انتخاب کردن این حالت، ساعت شروع یا Start time و زمان پایان یا End time را انتخاب کنید.

Dark Mode و فعال کردن آن طبق برنامه‌ی زمانی