سیستم عامل جدید کامپیوترهای مک اپل با عنوان macOS Big Sur عرضه شده و نسخه یازدهم از تمام سیستم عامل‌های اپل به شمار می‌رود که با طراحی آشنا و البته جدید پا به عرصه گذاشته است. دراین مقاله به بخش اول ترفندهای macOS Big Sur میپردازیم.

تنظیم قابلیت دسترسی به دستیار

وقتی برای اولین بار سیستم عامل جدید راه اندازی می‌شود یک مرحله جدید در تنظیم جادویی مک ایجاد شده که قبل از ورود به سیستم فرصتی برای پیکربندی ویژگی‌های متفاوت دسترسی به کاربر ارائه می‌شود. گفتنی است که در مک او اس قبلی تنها گزینه قابلیت دسترسی VoiceOver بود، به همین دلیل ویژگی جدید برای کاربران بسیار سودمند و خوشایند است.

آیتم «Now Playing» در نوار منو

یک گزینه جدید در نوار منو برای رسانه‌ها در دسترس قرار گرفته با عنوان «Now Playing» و می‌توان آن را به مرکز اعلان‌ها اضافه کرد. برای فعال کردن این آیتم در نوار منو به این ترتیب عمل کنید.

System Preferences->Dock & Menu Bar رفته و روی Now playing در ستون کناری کلیک کنید و سپس کادر کنار Show in Menu Bar را بررسی کنید.

پخش صدا در گزینه استارت آپ

کاربر می‌تواند در سیستم عامل جدید انتخاب کند که با همان صدای قدیمی شروع به کار کند. برای این منظور به System Preferences -> Sound وارد شده و کادر کنار Play sound on stsrtup را بررسی کنید.

نوار جستجو

در مرورگر سافاری کاربر می‌تواند با استفاده از یک فیلد داخلی تب‌های جستجو جدید در گوشه سمت راست بالایی از Tab Overvie صفحه نمایش همه تب‌های باز خود را جستجو کند. قابل ذکر است که این قابلیت در Tab Overview صفحه نمایش در سافاری نسخه‌های قبلی بوده است ولی قسمت جستجو با شروع تایپ ظاهر شده و بسیاری از کاربران متوجه نمی‌شوند که آن یک چیز است. این دید برتر باید کاربران بیشتری را از این ویژگی آگاه کند.

کنترل رنگ آمیزی تصویر زمینه در پنجره‌ها

در macOS Big Sur به طور پیش فرض پنجره‌ها بر اساس رنگ پس زمینه دسکتاپ رنگ می‌شوند. اگر این برنامه پیش فرض خوشایند نبود برای حذف رنگ پنجره‌ها به System preferences -> General رفته و با برداشتن علامت کادر کنار Allow wallpaper tinting window آن را غیرفعال کنید.