فایل‌های صوتی فرمت‌های متنوعی دارند اما فرمت MP3 هنوز هم رایج‌ترین فرمت است. در اندروید و همین‌طور آیفون و آیپد، فرمت صوتی دیگری که به خوبی پشتیبانی می‌شود و با کیفیت یکسان، حجم کمتری دارد، M4A است. البته M4A صرفاً یک پسوند و کانتینر است. در واقع در این نوع فایل، استریم صدا که با استفاده از اینکودرهای AAC فشرده شده، قرار گرفته است. در این مقاله طریقه تبدیل کردن M4A به MP3 را به شما آموزش میدهیم.

فرمت M4A چیست و چه کاربردی دارد؟

فرمت MP4 یک فرمت ویدیویی است که در آن استریم صدا و ویدیو موجود است. فرمت M4A درست شبیه به MP4 است با این تفاوت که استریم ویدیو در آن وجود ندارد و لذا مخصوص فایل‌های صوتی است. بنابراین اگر فایل با پسوند m4a به دست شما رسیده، برای باز کردن آن از پلیرهای موسیقی استفاده کنید.

تبدیل کردن M4A به MP3 با iTunes

برای تبدیل فرمت هم به نرم‌افزار اضافی نیاز نیست! می‌توانید با استفاده از آیتونز این کار را انجام دهید. روش کار ساده است:

نرم‌افزار آیتونز را اجرا کنید. البته در مک‌او‌اس 10.15 به بعد می‌بایست جایگزین اصلی آن که Music است را اجرا کنید.

کلید میانبر ,  +    را فشار دهید تا پنجره‌ی تنظیمات باز شود. روش دیگر مراجعه به منوی بالای صفحه و کلیک روی گزینه‌ی Preferences است.

روی Files و سپس Import Settings کلیک کنید.

تنظیمات ایمپورت یا وارد کردن فایل‌های صوتی را تغییر دهید و MP3 Encoder را انتخاب کنید.

روی OK کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شود.

اکنون فایل موردنظر را با روش درگ و دراپ، روی پنجره‌ی آیتونز یا اپ Music رها کنید.

فایل اضافه شده را انتخاب کنید.

از منوی File گزینه‌ی Convert و سپس Create MP3 Version را انتخاب نمایید.

فایل کانورت می‌شود و در کتابخانه‌ی موسیقی شما اضافه می‌شود. فایل قبلی که M4A است نیز حفظ می‌شود.

با همین روش می‌توانید فایل‌های M4A را به فرمت‌هایی نظیر WAV و Lossless و AIFF و AAC نیز تبدیل کنید. البته این فرمت‌ها کاربردی در حد MP3 ندارند اما در صورت نیاز، می‌توانید تبدیل فرمت انجام دهید.