ابزار تصویربرداری از صفحه کاربردهای متفاوتی دارد. برای مثال، وقتی که می‌خواهید به کسی آموزش دهید که چطور بخشی از یک بازی رایانه‌ای را انجام دهد یا وقتی که می‌خواهید برنامه‌ی خاصی را به دوستان مجازی خود معرفی کنید یا مشکل خود در اجرا و استفاده از یک برنامه را با کسی مطرح کنید، ابزار یادشده به نیازی اساسی تبدیل می‌شود متن همیشه روش مؤثری برای ارائه دستورالعمل‌ها، توصیف مسائل، یا اشتراک دانش محسوب نمی‌شود. نوشتن توضیح نیاز به زمان بسیار بیشتری نسبت به نشان دادن راه‌حل روی صفحه نمایش دارد. نرم‌افزارهای ضبط صفحه نمایش این مشکل را تا حد زیادی حل کرده‌اند و هر آنچه روی صفحه اتفاق می‌افتد از جمله جابجایی ماوس را در قالب ویدیو ضبط می‌کنند.

Camtasia (ویندوز، مک و iOS)

 

بهترین نرم‌افزار ضبط صفحه نمایش به خاطر قابلیت‌های دقیق ویرایش ویدئو محسوب می‌شود. این نرم افزار بهترین برنامه ضبط صفحه نمایش میباشد.

رابط کاربری ضبط ویدئوی Camtasia سرراست و مفید است. ابتدا ناحیه‌ای که می‌خواهید ضبط کنید انتخاب می‌شود، سپس در مورد این که می‌خواهید ورودی‌های وب کم و میکروفن هم باشند یا نه تصمیم می‌گیرد و در نهایت دکمه Record را کلیک می‌کنید.

ویرایشگر ویدئوی داخلی آن داستانی کاملاً متفاوت است. فهرست جامعی از گزینه‌های ویرایشی در این نرم‌افزار وجود دارند که طوری مدیریت شده‌اند تا سردرگم‌کننده به نظر نرسد. جلوه‌های «کلیک و کشیدن» و گزیده‌ای از مدیای آماده در راستای بخش چپ این اپلیکیشن قرار دارند و مشخصات و سفارشی‌سازی در سمت راست قرار دارد که هر زمان عنصری از تایملاین انتخاب شود ظاهر می‌شود.

Camtasia ویدئوهای راهنمای خوبی برای افرادی که می‌خواهند با ابزارهای ویرایشی آن آشنا شوند عرضه کرده است، اما ایجاد قطعه ویدئوهای ورودی و خروجی حرفه‌ای و قرار دادن آن‌ها در یک ویدئوی تست به چند ثانیه زمان نیاز دارد. تنها مشکل در استفاده از این نرم‌افزار قابلیت‌های تعاملی آن است که امکان افزودن کوئیز یا دکمه‌های قابل کلیک به پروژه را می‌دهد. پیکربندی این عناصر به قدر کافی آسان است، اما پیش‌نمایش ویدئو و اکسپورت کردن نتیجه نهایی پس از افزودن تعامل‌پذیری بسیار پیچیده‌تر می‌شود.

این تنها اپلیکیشنی است که ما با ابزار زیرنویس تست کردیم و امکان تکرار چندباره صدا در زمان افزودن متن را داشت. به این ترتیب برای مثال تا زمانی که مشغول نوشتن زیرنویس هستید، یک قطعه صوتی چهارثانیه‌ای مکرر پخش می‌شود و کار بسیار آسان‌تر می‌شود، سپس با زدن دکمه Tab قطعه چهارثانیه‌ای بعدی پخش می‌شود.

این نرم‌افزار در نهایت سادگی، بسیار قدرتمند بوده و تمامی نیازهای شما برای تهیه و ویرایش انواع ویدئو را برطرف می نماید. در نگاه اول، این نرم افزار شبیه برنامه‌‌های ضبط صفحه نمایش عمل می کند، اما با امکانات بسیار متنوع در سه زمینه ضبط حرفه‌ای، ویرایش حرفه‌ای و انتشار حرفه‌ای و همچنین برای تولید محتوای ویدئویی قابل جستجو، آزمون‌های ویدئویی، زیرنویس، دوبله و مورادی از این دست بدون درگیر شدن با پیچیدگی‌های ابزارهای مشابه می‌توان گفت که کامتازیا یکی از بهترین ابزارهای فیلم‌سازی را به شما هدیه می‌کند.

فلش‌بک اکسپرس (bb flash back)

فلش‌بک اکسپرس نرم‌افزاری برای ضبط صفحه‌ با امکاناتی همچون ضبط هنگام بازی و فیلمبرداری از طریق وبکم.

نکات مثبت

 • رابط کاربری زیبا
 • ویرایشگر ویدیوی اختصاصی

نکات منفی

 • محدودیت خروجی به فرمت WMV

او بی اس استودیو انتخاب اول ما برای ضبط بازی و تصویربرداری با وبکم است؛ اما فلش‌بک اکسپرس نیز دست کمی از آن ندارد و می‌توان آن را دومین برنامه‌ی قدرتمند در این بخش دانست.

هرچند این برنامه نسخه‌ی پولی هم دارد، اما در نسخه‌ی رایگان خود هیچ‌گونه واترمارکی روی تصاویر شما قرار نمی‌دهد. همچنین محدودیتی در زمان فیلمبرداری وجود ندارد و از لحاظ امکانات در سطح نسخه‌های پولی سایر نرم‌افزارها است. رابط کاربری این نرم‌افزار نسبت به او بی اس استودیو مرتب‌تر و واضح‌تر طراحی شده است؛ بنابراین، اگر اولین بار است که از چنین ابزاری استفاده می‌کنید فلش‌بک اکسپرس بهترین انتخاب برای شما است.

می‌توانید از تمام صفحه، یک پنجره‌ی خاص، یک ناحیه‌ی مشخص از صفحه فیلمبرداری کنید. امکان فیلمبرداری از طریق وبکم نیز وجود دارد. پس از پایان فیلمبرداری، تصویر ضبط شده در ویرایشگر اختصاصی برنامه ظاهر خواهد شد تا بتوانید آن را مطابق مطابق میل برش دهید و قطعه‌های لازم را به هم بچسبانید. سپس، می‌توانید فیلم نهایی را در یوتیوب یا یک سرور FTP به اشتراک بگذارید یا آن را در سیستم خود ذخیره کنید.

موارد ذکر شده امکانات عادی یک ابزار ضبط اسکرین بودند؛ اما برای پی بردن به قابلیت‌های جذاب فلش‌بک اکسپرس وارد قسمت گزینه‌های آن شوید تا از طراحی خردمندانه‌ی نرم‌افزار جهت حرفه‌ای‌تر به نظر آمدن ویدیوی خود بهره‌ ببرید. این رکوردر می‌تواند به صورت خودکار هرجا که پسووردی وارد می‌کنید را مخدوش کند، تصویر زمینه‌ی شما را عوض کند، آیکون‌های دسکتاپ را مخفی کند و نشانگر موس را های‌لایت کند تا راحت‌تر قابل مشاهده و دنبال کردن باشد. همچنین، یک حالت جداگانه‌ی گیمینگ نیز در نظر گرفته شده است که به کاربر امکان تعیین نرخ فریم بر ثانیه را پیش از ضبط تصاویر بازی می‌دهد.

فلش‌بک اکسپرس محدودیتی برای زمان ویدیوی شما قائل نیست؛ مگر این‌که شما این تنظیمات را انجام دهید که ویدیو از مقدار مشخصی بیشتر ضبط نشود. این امکان می‌تواند برای مواقعی که کاربر فراموش می‌کند ضبط را متوقف کند مفید باشد. در صورتی که زمان فیلمبرداری شما خیلی طولانی است، می‌توانید نرم‌افزار را طوری تنظیم کنید که ویدیوها را به صورت قطعه قطعه به شما تحویل دهد تا از ذخیره‌ی یکباره‌ی یک فایل ویدیویی سنگین جلوگیری شود. فلش‌بک اکسپرس هیچ واترمارکی روی ویدیوهای شما بر جا نخواهد گذاشت.

تنها محدودیتی که در نسخه‌ی رایگان فلش‌ بک اکسپرس با آن مواجه می‌شوید این است که تنها قادر به ذخیره‌ی ویدیو با فرمت WMV خواهید بود.

اسکرین رکوردر آنلاین و رایگان Apowersoft

رکوردر آنلاینی که در مرورگر اجرا می‌شود؛ اما از بسیاری برنامه‌های دسکتاپ قدرتمندتر عمل می‌کند.

نکات مثبت
 • فاقد محدودیت زمانی و واترمارک
 • گزینه‌های خروجی گرفتن متنوع
نکات منفی
 • نامناسب برای ضبط بازی‌ها

در صورتی که می‌خواهید یک کنفرانس آنلاین، معرفی نرم‌افزار یا آموزش آنلاین را ضبط کنید، می‌توانید از پاورسافت کمک بگیرید. این ابزار مبتنی بر مرورگر است و به همین دلیل برای ضبط بازی‌ها مناسب نیست؛ اما برای ثبت تصاویر سایر فعالیت‌ها کاملا مطلوب است.

اولین باری که از پاورسافت استفاده کنید، از شما خواسته می‌شود که اپلیکیشن اجرای آن را داناود کنید. سپس نوار کنترلی در اختیار شما قرار می‌گیرد که در بیشتر نرم‌افزارهای دسکتاپ ضبط تصویر وجود دارد. می‌توانید تصویر دسکتاپ یا وبکم را ضبط کنید و ضبط صدا را روی صدای دسکتاپ، میکروفون یا هر دو تنظیم کنید.

می‌توانید تمام محیط دسکتاپ، بخشی از آن یا رزولوشن از پیش تعیین‌شده و دلخواهی را جهت ضبط انتخاب کنید. مورد آخر زمانی که قصد دارید ویدیو را برای شبکه‌ی اجتماعی خاصی تهیه کنید کارآمد است؛ زیرا مجبور نخواهید بود بعد از ضبط فیلم، آن را تغییر اندازه بدهید.

پاورسافت آنلاین اسکرین رکوردر میانبرهای قابل شخصی‌سازی را روی کیبورد در اختیار شما می‌گذارد که باعث افزایش سرعت و راحتی کار می‌شود. امکان حذف و اضافه‌ی نشانگر موس در ویدیو وجود دارد و نهایتا ویدیوی شما می‌تواند در فرمت‌های بسیاری از جمله MP4 ،WMV ،AVI و MOV ذخیره شود. در این نرم‌افزار امکان اضافه کردن یادداشت در ویدیو هنگام ضبط آن نیز وجود دارد.

پس از پایان کار می‌توانید ویدیو را به صورت فیلم یا GIF ذخیره و آن را در یوتیوب یا ویمئو منتشر کنید. امکان ارسال به گوگل درایو و دراپ‌باکس نیز در نظر گرفته شده است. همچنین امکان ویرایش ویدیو نیز وجود دارد. انتخاب گزینه‌ی ویرایش بخش مجزایی به نام ویدیو ادیتور را دانلود خواهد کرد که امکان ویرایش ویدیو قبل از خروجی گرفتن از آن در فرمت دلخواه را برای شما فراهم می‌کند.

OBS Studio (ویندوز، مک، لینوکس)

بهترین نرم‌افزار ضبط صفحه نمایش برای وبینارهای با پخش زنده محسوب می‌شود.

OBS Studio فاقد قابلیت‌های ویرایشی است و اصلی‌ترین تخصص آن در گزینه‌های پخش و ضبط است. این اپلیکیشن متن‌باز برای افراد تازه‌کار امکان ایجاد استودیو را می‌دهد که از طریق آن می‌توانند از پیکربندی‌های آماده صدا و تصویر در زمان ضبط کردن استفاده کنند.

ما در زمان تست این نرم‌افزار سه استودیو ساختیم که یکی برای نمایشگر اصلی و وب کم بود، دیگری برای نمایشگر دوم و وب کم بود و سومی برای هر دو نمایشگر و وب کم پیکربندی شده بود. اندازه‌بندی و جایگذاری عناصر درون هر استودیو به سادگی کلیک کردن و کشیدن است و چرخش میان استودیوها در طی ضبط کردن به وسیله کلیدهای میانبر سراسری (Hotkey) کنترل می‌شود.

با کمی آماده‌سازی، این عناصر از پیش آماده‌شده‌ی صدا و تصویر، نیاز به درگیر شدن با هر گونه تنظیمات در طی پخش زنده ویدئو را از میان برمی‌دارند. 44 پلتفرم مختلف در منوی پخش زنده وجود دارند که از سایت‌های بزرگی مانند فیسبوک، یوتیوب، و Twitch تا پلتفرم‌های پخش گمنامی مانند watchpeoplecode.com و Sermon Audio را شامل می‌شود. با باز کردن منوی تنظیمات و درج «کلید پخش» (stream key) در کادر متنی مربوطه همه چیز با یک کلیک روی دکمه Start Streaming در داشبورد اصلی پیکربندی می‌شود. تغییراتی که روی یک استودیو ایجاد می‌کنید، مثلاً ترکیب صداها یا قرار دادن وب کم به صوت زنده انتشار می‌یابند و باید مطمئن باشید که برای این کار آماده هستید.

ScreenFlow (مک، iOS)

ضبط صفحه نمایش

بهترین نرم‌افزار ضبط صفحه نمایش برای ضبط با استاندارد بالای تولید است.

نرم‌افزار ScreenFlow شرکت Telestream یک جهش بزرگ در زمینه ضبط صفحه نمایش محسوب می‌شود، اما یادگیری آن به نسبت دیگر نرم‌افزارهای معرفی شده در این مطلب، کمی دشوارتر است. با این که ویرایشگر آن در نگاه اول جمع و جور به نظر می‌رسد، اما تعداد بسیار زیادی از قابلیت‌های مختلف در آن جای گرفته است.

کتابخانه مدیای آماده Telestream با اختلاف زیاد یکی از ارزشمندترین ابزارهایی است که ScreenFlow ارائه می‌کند. این کتابخانه شامل بیش از 500،000 تصویر، کلیپ صوتی، و ویدئو (برخی با کیفیت 4K) است که می‌توانند ظاهری کاملاً حرفه‌ای به ویدئوهای ضبط شده شما ببخشند. کتابخانه درون اپلیکیشن را از پنل Features باز کنید و با جستجوی یک کلیدواژه می‌توانید مدیای مربوطه را کلیک کرده و به روی تایملاین بکشید. دسترسی به کتابخانه مدیای آماده سالانه 60 دلار هزینه دارد که اگر مشتریان شما یا مخاطبان گسترده‌ای برای ویدئوهای خود دارید کاملاً ارزشمند است.

قابلیت‌های برجسته دیگر این نرم‌افزار شامل توانایی ضبط از دسکتاپ با وضوح رتینا و همچنین برخی گزینه‌های قالب‌بندی برای برش دادن ویدئو در زمان تولید است. ابزارهای Styles و Templates امکان گروه‌بندی تنظیمات و کامپوننت‌های ویدئو را می‌دهند به طوری که می‌توان با چند کلیک آن‌ها را اعمال کرد. با استفاده از Styles می‌توانید تنظیمات صوتی/تصویری را برای عناصر منفرد مانند فیلترهای رنگی یا سایه‌های جانبی برای یک قطعه ویدئو اعمال کنید.

ابزار Templates نیز امکان درج، بازچیدمان و پیکربندی گروهی از عناصر را از قبل می‌دهد. مثلاً می‌توان یک ورودی مربوط به برند و یا قطعه خروجی طراحی کرد و یا از درج متن و موسیقی پس‌زمینه استفاده کرد.

Apowersoft Unlimited (ویندوز، مک، اندروید و iOS)

ضبط صفحه نمایش

 

بهترین نرم‌افزار ضبط صفحه نمایش برای گوشی‌های موبایل است.

هر دستگاه به‌روز اندروید یا آیفون یک نرم‌افزار ضبط صفحه نمایش داخلی دارد که برخی ابزارهای ویرایش ویدئوی مقدماتی را ارائه می‌کند. اما Apowersoft Unlimited برای افرادی که به کارکردهای بیشتری نیاز دارند، گزینه‌های بسیار بیشتری ارائه می‌کند.

این نرم‌افزار شامل 17 اپلیکیشن جداگانه است (هشت مورد از آن‌ها نوعی ضبط یا ویرایش ویدئو را مدیریت می‌کنند) که می‌توان از یک داشبورد واحد آن‌ها را اجرا کرد. یک اپلیکیشن برای ضبط صفحه نمایش اندروید و دیگری برای آیفون وجود دارد که هر دوی آن‌ها شامل تنظیماتی هستند که در هیچ اپلیکیشن دیگری نمی‌توان یافت. مثلاً می‌توانند وضوح را کنترل کنند، نرخ بیت ریت را محدود سازند، نرخ فریم را تنظیم کنند و دوربین را پیکربندی نمایند.

اگر از مجموعه نرم‌افزار Apowersoft Unlimited استفاده می‌کنید، می‌توانید یک دستگاه موبایل را به صورت بی‌سیم روی صفحه نمایش رایانه پخش کنید و به طور همزمان از نرم‌افزار ضبط صفحه نمایش کامپیوتر برای ضبط از وب کم، میکروفن، صدای رایانه و دستگاه موبایل استفاده کنید. این وضعیت به طور خاص در مواردی که بخواهید شیوه استفاده از یک اپلیکیشن را که نسخه موبایل و دسکتاپ دارد، برای فردی نمایش دهید بسیار مفید خواهد بود. اگر قابلیت‌های مشابهی در رابط‌های جداگانه وجود داشته باشد، می‌توانید آن‌ها را کنار هم قرار دهید و هر گونه سردرگمی را از میان بردارید.

نرم افزار TechSmith SnagIt

ضبط صفحه نمایش

این نرم افزار نسخه ارزانتر camtasia studio بوده و نام محبوب ترین و معروف ترین نرم افزار در زمینه ی عکس برداری از صحنه ی مونیتور و انجام کارهای و ویرایش های مربوطه است. این نرم افزار به آسانی با ابزارهای متنوع و مفید خود به شما امکان ضبط هر نوع تصویری را از محیط مانیتور شما همراه با تمامی نشانه ها و هرچه که به چشم می بینید را به طرق مختلف به صورت یک فیلم با کیفیت ذخیره و در صورت نیاز شما به زیبایی هر چه تمام تر ویرایش می کند. توانایی قدرتمند در به اشتراک گذاردن فیلم های ساخته شده از دیگر ویژگی های خوب این محصول است.SnagIt

قابلیت های نرم افزار TechSmith SnagIt
 • امکان روشن شدن خودکار دوربین برای ضبط اتفاقات دسکتاپ و محیطی که کاربر در آن کار می کند
 • امکان ذخیره ی تصاویر با فرمت های GIF JPG BMP PNG TIF
 • امکان ذخیره سازی فیلم ها با فرمت های PPT AVI MPG MPEG SWF WMV
 • امکان قرار دادن افکت بر روی تصاویر و فیلم ها
 • امکان اضافه کردن متن به عکس یا فیلم مورد نظر
 • امکان کشیدن اشکال هندسی
 • امکان قرار دادن تصاویر مختلف بر روی عکس یا فیلمی که ضبط کرده اید
 • امکان استفاده از فایل های برنامه ی Camtasia Studio
 • امکان استفاده از چندین افکت مختلف روی متن
 • امکان ذخیره ی عکس ها با فرمت PDF
 • افکت های متنی و تصویری
 • امکان ذخیره کردن فیلم با فرمت SWF
 • امکان ویرایش تصاویر با فرمت SGI
 • امکان ضبط فیلم به صورت مخفی
 • ساخت فیلم های آموزشی

ApowerREC فیلمبرداری از محیط دسکتاپ

ضبط صفحه نمایش

نرم افزاری کاربردی که توسط آن می توانید هر چیزی روی دسکتاپ شما در حال نمایش است مانند فیلم یا ویدئو آنلاین ، کنفرانس های ویدئویی ، بازی های در حال اجرا و غیره را با کیفیت بالا ضبط کنید. شما با استفاده از نرم افزار ApowerREC می توانید محیط دسکتاپ را به صورت کامل و یا در منطقه خاص به صورت انتخابی همراه با صدای سفارشی از کارت صدا یا میکروفون ضبط کنید.

علاوه بر این، امکان ضبط تصاویر وب کم نیز امکان پذیر است و شما می توانید یک چت تصویری را ضبط کرده یا ویدیو آموزشی را با این نرم افزار به صورت همزمان در کنار هم ضبط کنید و فیلم های ضبط شده را با فرمت های رایج MP4، AVI، WMV، MOV ذخیره کنید.ApowerREC

با کمک نرم افزار ApowerREC میتوانید بهترین لحظات بازی را با کیفیت HD ضبط کنید، تصاویری از بخش های خاص را ضبط کنید ، فیلم خود را ویرایش کنید و این تجربه گیم پلی فوق العاده را با دیگران به اشتراک بگذارید. در هر لحظه میتوانید از فیلم خود اسکرین شات گرفته و با کمک ابزارهای ویرایش عکس که در نرم افزار وجود دارد متن یا اشکال هندسی به عکس اضافه کنید.

Aiseesoft Game Recorder فیلمبرداری از محیط بازی

ضبط صفحه نمایش

نرم افزاری کاربردی جهت ضبط ویدیو از بازی‌های آنلاین و آفلاین می‌باشد. برنامه Game Recorder قادر به ضبط ویدیو با کیفیت HD و 4K بر روی سیستم‌عامل‌های ویندوز 10/8/7/Vista و با فرمت‌های WMV یا MP4 جهت پخش آسان و یا آپلود در وبسایت یوتیوب می‌باشد. بازی کامپیوتری و یا گیم پلی را می‌توانید با این برنامه ضبط کنید.

این نرم‌افزار به عنوان بهترین برنامه ضبط تصویر نمایش، قادر به ضبط تصویر هر نوع بازی در کامپیوتر می‌باشد. این برنامه از ضبط تصویر بازی‌های آنلاین از جمله از وبسایت‌های YouTube، Vevo، Twitch، Blizzard و … پشتیبانی می‌کند. بنابراین ضبط مراحل بازی‌های معروفی جون League of Legends، StarCraft، Overwatch، Battlefield 4/3، Dota 2، Diablo3، World of Warcraft، Call of Duty، Path of Exile و … به آسانی صورت می‌گیرد.Aiseesoft Game Recorder

این برنامه علاوه بر ضبط بازی‌های آنلاین قابلیت ضبط تصویر از بازی‌های آنلاین را نیز فراهم می‌کند. در نتیجه کاربر می‌تواند از بازی‌های نصب شده در کامپیوتر خود نظیر DUST، GTA، IV، Deus Ex، Doom، Mafia III و … ویدیو تهیه کند و در یوتیوب یا سایر وب‌سایت‌های اشتراک ویدیو آپلود کند. Aiseesoft Game Recorder تصویر را با کیفیت اصلی بازی ویدیویی ضبط می‌کند.

و با هر وضوح تصویری که سخت افزار سیستم کاربر اجازه دهد ضبط می‌کند. برای مثال اگر بازی مورد نظر کاربر (مثلاً بازی پوکمون) وضوح تصویر 1080p HD داشته باشد، این برنامه نیز با همان کیفیت 1080p HD شروع به ضبط و ذخیره تصویر می‌کند. همچنین صوت اصلی با کدک DTS-HD و Dolby TrueHD با همان کیفیت ذخیره می‌شود. حتی اگر بازی مورد نظر کیفیت 4K داشته باشد این ابزار HD ضبط تصویر قادر به ضبط و ذخیره از بازی بدون هیچگونه لگ یا بافر می‌باشد.

این برنامه همچنین در ضبط بازی‌های معروفی چون Final Fantasy XV، Heartstone، Legacy of the Void و … تجربه بسیاری خوبی را به نمایش گذاشته است. این نرم‌افزار قدرتمند علاوه بر ضبط و ذخیره تصاویر بازی های مشهور قادر به ضبط صفحه نمایش کامپیوتر در زمان اجرای نرم‌افزارهای گوناگون می‌باشد. همچنین برای ضبط صفحه نمایش در هنگام کار با وب‌سایت‌های یوتیوب، Vimeo، Vevo و سایر وب‌سایت‌های اشتراک ویدیو کارایی دارد.