دوربین عکاسی حرفه ای کانن EOS 5D Mark IV دارای عملکردی فوق العاده است. در این دوربین، شرکت کانن تغییرات فنی مهمی انجام داده. اما همانند مدل های قبلی خود، ترکیب بندی را به صورت عمده عوض نکرده است. مدل دوربین 5D Mark IV ما را به یاد 5D Mark III می اندازد که به نوعی به نسخه ۲۰۱۶ خود تکامل یافته و به راحتی در کنار Canon EOS-1D X Mark II با رزولوشن پایین تر و مخصوص عکس های ورزشی و همچنین دوربین های دوقلوی کانن Canon EOS 5DS و Canon EOS 5DS R با رزولوشن بالاتر قرار می گیرد.

بدنه، طراحی و کنترل ها

بررسی دوربین Canon 5D mark IV

اگر قیمت دوربین عکاسی کانن 5D mark IV را پرسیده باشید، آن را خریده باشید و یا حتی آن را دیده باشید، سایر مدل های آن را خواهید شناخت. بدنه و ابعاد دوربین دیجیتال کانن ۵D mark IV تقریبا تغییری نکرده. این مدل علی رغم عایق بودن در برابر آب و هوا، ۶۰ گرم از مدل ۵D mark III سبکتر است. هم چنین در دوربین ۵D mark4، دکمه های کنترلی به راحتی قابل دسترس بوده و برای کاربران با‌تجربه، بسیار مناسب است. شرکت کانن Canon ، یک دکمه جدید شخصی سازی نیز به دوربین اضافه کرده است.

اما دغدغه های ما در رابطه با مقدار شخصی سازی و یا کمبودهای آن، در تمام طراحی دستگاه همچنان پابرجاست. به‌ علاوه، دسترسی به گزینه های محدود شخصی سازی دشوار است. نمایشگر جدید ۱٫۶۲ میلیون نقطه ای شاید مهمترین تغییر صورت گرفته در مدل Mark IV است. با وجود قابلیت فعالسازی لمسی این مدل نسبت به امکانات محدود موجود در EOS-1D X II ، بسیار شبیه به پنل دوربین کانن EOS 80D عمل می‌کند. شما می‌توانید از این صفحه نمایش لمسی برای حرکت منوها، گزینه های قابل دسترس در منو Q و شاید از همه مهم تر، فوکوس با استفاده از لمس صفحه نمایشگر، هم در حالت فیلمبرداری و هم در تصویر زنده یا همان Live View استفاده کنید.

کیفیت عکس

شاید یکی از مواردی که روی قیمت دوربین عکاسی کانن ۵D Mark IV تآثیر زیادی گذاشته است این موضوع است که دوربین عکاسی کانن Canon 5D Mark IV از یک سنسور فول فریم ۳۰٫۴ مگاپیکسلی کاملا جدید به همراه تبدیل آنالوگ به دیجیتال بر روی تراشه خود بهره برده است. مزیت این حسگر در دنیای واقعی، جزئیات غیرضروری بسیار کمتر در مقادیر پایین حساسیت ( ایزو ISO ) است. عملکرد بالای ISO به همراه تفسیر خوب رنگ JPEG و حفظ مناسب جزئیات حتی در بالاترین تنظیم ISO در ۳۲۰۰۰، کماکان نقطه قوت ۵D Mark IV است. همانطور که در عکاسی در فضای باز و در محیط استودیو می‌بینید، JPEG های پیش‌فرض Mark IV کمی بیشتر از نسخه های قبلی خود محدود شده و دارای کنتراست پایین تری هستند ( البته این مسئله را می‌توان در صورت نیاز در تنظیمات دوربین تغییر داد).

 در دوربین عکاسی مارک ۴  white balance یا همان تراز سفیدی خودکار به قسمت دیگری منتقل شده است. در هنگام بررسی قیمت دوربین عکاسی کانن ۵D Mark IV  و خرید آن مطلع باشید که این تغییر شامل فیلتر anti-aliasing نیز می شود که در این دوربین یک گزینه بسیار مناسب و لازم است. ممکن است در تصویر، بخشی از جزئیات را از دست بدهیم، اما سیستم میان‌گزاری دوربین، توانایی افزودن شارپنس مناسب در بازه های رنگی، جهت جبران از بین رفتن جزئیات را دارد.

عملکرد و فوکوس خودکار

دوربین عکاسی حرفه ای کانن ۵D Mark IV دقیقا همانگونه که از دوربین های DSLR پیشرفته انتظار داریم، عمل می‌کند. زمان روشن شدن کوتاه دوربین، خاموشی بررسی دوربین Canon 5D mark IVکوتاه منظره یاب ( اما نه به کوتاهی دوربین ۱D X II ) و عمر خوب باتری از ویژگی های  آن است. باتری مناسب دوربین ۵D Mark IV باتری LP_E6N است. این دوربین با هر بار شارژ کامل باتری LP-E6N ، توانایی ثبت ۹۰۰ فریم عکس را نیز دارد. هم چنین باتری قدیمی تر LP-E6 را نیز پشتیبانی می کند. Mark IV کماکان از کارت‌های حافظه ارزان قیمت و فراوان CF و SD استفاده کرده است. اما به پای عملکرد فوق العاده کارت‌های حاقظه های CFast 2.0 یا XQD نمی رسد.

با این وجود، عکاسی پیاپی دوربین Mark IV همچنان خوب عمل می کند. دوربین کانن ۵D Mark IV Canon اکثر ویژگی های سیستم فوکوس خودکار EOS-1D X Mark II را دارد. حسگر آن رزولوشن پایین تری (۱۵۰۰۰۰ پیکسل) داشته تا به سیستم اتوفوکوس AF برای خواندن منظره کمک کند. در دنیای واقعی، انتظار عملکرد قابل اعتماد و سریع فوکوس خودکار را در منظره های زیادی داشته باشید، هرچند باید توجه زیادی به تنظیمات دستگاه خود کنید تا بهترین استفاده را از آن ببرید- تنظیم سیستم برای سوژه های با تحرک زیاد به آن معناست که نیاز دارید برای سوژه های ثابت تر این تنظیمات را کاهش دهید. و در نهایت، ردیابی سوژه iTR هنوز نیز تا حدودی عقب تر از دیگر سیستم های مورد اعتماد است.

Dual Pixel و سایر ویژگی ها

ردیابی سوژه Dual Pixel AF در هر دو حالت ثابت یا فیلمبرداری دوربین کانن ۵D Mark IV تقریباً خوب است. شناسایی چهره، عالی و دقیق بوده و تغییر وضعیت و جابجایی میان چندین چهره در یک صحنه، گزینه جالبی است. (چهره های کلی را تشخیص داده و هنوز قادر به دنبال کردن یک سوژه با دقت کامل نیست). همچنین مهم است که بدانید که Dual Pixel AF تا ۴EV- در ۸۰% فریم عمل میکند؛ پس نسبت به سیستم فوکوس اتوماتیک سنتی مزیت بیشتری دارد. اگر مکان تاریک بوده و نمی توانید فوکوس خوبی را توسط منظره یاب پیدا کنید، حالت DPAF را امتحان کنید.

دوربین ۵D Mark IV فیلمبرداری DCI 4K/30p انجام میدهد. ( DCI به آن معناست که گستردگی بیشتری نسبت به مدل معمولی تر ۱۶:۹, UHD 4K دارد. ) خروجیHDMI تنها محدود به ۱۰۸۰p است که مانع از استفاده از ضبط کننده خروجی برای ۴K با codec بهتر میشود. هرچند Dual Pixel AF و صفحه تماس به آن معناست که شما فوکوس نرم، دقیق و حرفه ای در فیلمبرداری خواهید داشت که فیلمبرداری تک نفره را به آسان ترین حالت ممکن تبدیل می کند.

همچنین دوربین ۵D Mark IV از فایل های خام Dual Pixel استفاده می کند. یعنی امکان تنظیمات جزیی برخی پارامتر های تصویر -از جمله فوکوس – را می دهد.

دوربین ۵D Mark 4 دارای قابلیت های Wi-Fi و NFC است. امکان انتقال بیسیم تصاویر به تلفن همراه، لپ تاپ یا دوربین های دیگر را در اختیار شما قرار می‌دهد.

جمع بندی

بررسی دوربین Canon 5D mark IV

در هنگام خرید ۵D Mark IV  مطلع باشید که دوربین Canon EOS 5D Mark IV چهار سال پس از نسخه Mark III به بازار آمده است که بی‌نقص ترین نسخه سری ۵D کانن تا امروز به شمار میرود. صفحه نمایش و قابلیت Dual Pixel AF به کاربران گزینه های بیشتری برای تصویر برداری می دهد. همچنین Wi-Fi و NFC داخلی دوربین، قابلیتی بسیار مهم است که زحمت انتقال عکس ها را خواهد کشید.