شنیدن اینکه پردازنده‌ای به‌روز اورکلاک شده چندان هیجان انگیز نیست و در گوشه و کنار جهان هرروز هزاران نفر یا شاید هم بیشتر مشغول اورکلاک کردن پردازنده‌ هستند؛ اما در این بین شخصی موفق به کاری خارق‌العاده شده و پردازنده ای متعلق به 14 ساله پیش اینتل را تا فرکانس ۸.۳۶ گیگاهرتز اورکلاک کرده است.

اورکلاک پردازنده 14ساله اینتل

برای اینکه پردازنده‌ها سریعتر از سرعت فرکانسی خود کارکنند، باید بسیار خنک بمانند. اورکلاکر‌های مشتاق معمولا از نیتروژن مایع برای خنک نگه داشتن پردازنده استفاده می‌کنند و گاهی اوقات نیز تراشه را با ازت مایع احاطه می‌کنند تا در حین جادوی اورکلاک، تراشه را سرد نگه دارند. بدون خنک کننده‌های بسیار قوی، دستیابی به فرکانس‌های بیش از ۸ گیگاهرتز تقریبا ممکن نیست. اگر پردازنده از حداکثر دمای مجاز خود عبور کند، مادربرد به طور کلی کامپیوتر را خاموش می‌کند تا از بروز هرگونه آسیبی به پردازنده جلوگیری کند. این عوامل باعث می‌شود اورکلاک پردازنده 14 ساله اینتل کاری خارق‌العاده باشد.

البته این سرعت فرکانس سریعترین فرکانس دنیا نیست. سال ۲۰۱۴ یکی از کارمندان ای ام دی توانست به رکورد ۸.۷۲ گیگاهرتز در مقر این شرکت یعنی آستین تگزاس دست پیدا کند و در رکوردهای گینس نیز ثبت شود. این رکورد در همان سالی بدست آمد که ای ام دی این پردازنده را تولید کرده بود. بنابراین کاملا جدیدتر از اینتل Celeron D 347 بوده و تعداد هسته‌ها و تردهای بیشتری داشته است.


مطالب پیشنهادی:

اینتل NUC M15 جدیدترین عضو سری NUC معرفی شد

بعضی ازمحصولات اپل با پردازنده اینتل به فروش می‌رسند

بهترین پردازنده‌های سال 2020

پردازنده M1 اپل معرفی شد

بررسی پردازنده سری 5000 شرکت AMD