برای اسکرین شات گرفتن در تلویزیون اندرویدی، اپلیکیشنی رایگان به اسم Button Mapper را توصیه می‌کنیم. با استفاده از این اپ ساده و کم‌حجم، می‌توانید عملکرد دکمه‌های ریموت کنترل تلویزیون را تغییر بدهید و به عنوان مثال کاری کنید که با زدن یکی از دکمه‌ها، به جای عملکرد پیش‌فرض، عمل اسکرین‌شات گرفتن انجام بشود.

مطلب مرتبط:

چگونه روی Android TV اپ نصب کنیم؟

پس از اجرا کردن اپلیکیشن Google Play Store، در کادر جستجو عبارت Button Mapper را تایپ کنید و سپس در بخش نتایج اپلیکیشن موردبحث را انتخاب کنید.

اسکرین شات گرفتن در تلویزیون اندرویدی

در صفحه‌ی اپلیکیشن دکمه‌ی Install را انتخاب کنید و صبر کنید تا دانلود و نصب اپ انجام شود. سپس دکمه‌ی Open را انتخاب کنید تا این اپ اجرا شود.

اسکرین شات گرفتن در تلویزیون اندرویدی

این اپ یک سرویس دسترسی‌پذیری یا Accessibility اجرا می‌کند که کار آن تغییر عملکرد دکمه‌های کنترل تلویزیون یا ستاپ‌باکس است. برای انتخاب این سرویس در تنظیمات و اجرا کردن آن، پیامی ظاهر می‌شود. گزینه‌ی OK را انتخاب کنید.

اسکرین شات گرفتن در تلویزیون اندرویدی

اکنون در منوی تنظیمات، کمی اسکرول کنید تا به Device Preferences برسید. این گزینه را انتخاب کنید.

در صفحه‌ی بعدی کمی اسکرول کنید و Accessibility را انتخاب کنید.

لیستی از سرویس‌های دسترسی‌پذیری اندروید و اپ‌های جانبی ظاهر می‌شود. اپ Button Mapper را در لیست پیدا کنید و آن را انتخاب کنید.

اکنون سوییچ گزینه‌ی Enable را در وضعیت روشن قرار دهید و در کادر باز شده، OK را انتخاب کنید تا این سرویس فعال شود.

حال به صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن Button Mapper برمی‌گردید. لیستی از دکمه‌های ریموت کنترل در صفحه‌ی اصلی موجود است. البته کنترل همه‌ی تلویزیون‌ها از نظر طراحی یکسان نیست و شاید برخی دکمه‌ها روی ریموت تلویزیون یا ستاپ‌باکس شما وجود نداشته باشد.

دکمه‌ای که می‌خواهید برای اسکرین‌شات گرفتن استفاده کنید را انتخاب کنید. دقت کنید که دکمه‌ای را انتخاب کنید که کمترین کاربرد را دارد چرا که از این پس با دو بار فشار دادن یا فشار دادن و نگه داشتن آن، کار پیش‌فرض انجام نمی‌شود بلکه از صفحه عکس گرفته می شود. ما دکمه‌ی منو را انتخاب کرده‌ایم و در ادامه کاری می‌کنیم که با دو بار فشار دادن پشت‌سرهم این دکمه، اسکرین‌شات گرفته شود.

در صفحه‌ی باز شده سوییچ روبروی Customize را فعال کنید.

اکنون نوع اکشن را مشخص کنید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید با ۲ مرتبه پشت‌سر‌هم فشار دادن کلید منو، اسکرین‌شات گرفته شود، می‌بایست اکشن Double Tap را انتخاب کنید. می‌توانید حالت لمس طولانی یا Long press را نیز انتخاب کنید، تصمیم با شماست.

اسکرین شات گرفتن در تلویزیون اندرویدی

اکنون دقت کنید که گزینه‌ی Actions در بالای پنجره‌ی ظاهر شده انتخاب شده باشد. کمی اسکرول کنید و گزینه‌ی Screenshot را انتخاب نمایید.

اسکرین شات گرفتن در تلویزیون اندرویدی

از این پس زمانی که دو بار دکمه‌ی منو را فشار می‌دهیم، اسکرین‌شات گرفته می‌شود.

اسکرین شات گرفتن در تلویزیون اندرویدی

می‌توانید عکس‌‌هایی که گرفته‌اید را از تلویزیون به وسایل دیگر منتقل کنید. بهترین و ساده‌ترین روش برای این کار، استفاده از سرویس‌های فضای ابری نظیر گوگل درایو است. البته اگر حجم عکس‌ها و تعدادشان زیاد باشد، ترافیک مصرفی اینترنت زیاد می‌شود. برای آپلود عکس‌ها روی Google Drive، می‌توانید از اپ‌های مدیریت فایل حرفه‌ای نظیر File Commander استفاده کنید.

برای پیدا کردن عکس‌هایی که از صفحه گرفته‌اید، اپ Photos & Videos را اجرا کنید که از اپ‌های پیش‌فرض Android TV است.