در ویندوز ۱۰ برای خالی کردن درایو C مجبور نیستیم که اپ‌ها را ‌آن‌اینستال کرده و سپس در درایو دیگری نصب کنیم. در نظر داشته باشید نمی‌توان هر نوع اپلیکیشنی را جابجا کرد. در حقیقت اپ‌های یونیورسال یا UWP ویندوز و اپ‌های دسکتاپی ویندوز اغلب قابل جابجایی هستند. به عنوان مثل یک بازی حجیم و سنگین را نمی‌توان به درایو دیگر انتقال داد. لذا زمان نصب نرم‌افزارهای حجیم مهندسی و بازی‌ها و مجموعه‌های کاملی مثل مایکروسافت آفیس می‌بایست به محل نصب توجه کرد. امروز قصد داریم طریقه انتقال اپ به درایو دیگری در ویندوز 10 را به شما آموزش دهیم.

برای شروع جابجایی ابتدا اپلیکیشن FreeMove را دانلود و اجرا کنید، اپی رایگان و متن‌باز که برای جابجا کردن اپ‌های نصب شده طراحی شده است. به کمک این اپ از بین رفتن اطلاعات اپ حین جابجایی آن غیرممکن می‌شود. اما برای اطمینان بهتر است بکاپ تهیه کنید و سپس جابجا کردن اپ‌ها را آغاز کنید.

پس از دانلود فری‌موو توجه کنید که برای استفاده از آن باید ادمین باشید و اپ را به صورت administrator اجرا کنید. لذا روی آیکون آن راست‌کلیک کرده و Run as Administrator‌ را انتخاب کنید. در ضمن نیازی به نصب کردن این اپ نیست چرا که به صورت پرتابل طراحی شده است.

در فیلد اول یعنی Move From محل فعلی نصب اپ را انتخاب کنید. دقت کنید پوشه‌ی نصب کامل را انتخاب کنید، نه یکی از پوشه‌های زیرمجموعه که درمحل نصب اپ ایجاد شده است. در فیلد بعدی مقصد را انتخاب کنید. در نهایت روی دکمه‌ی Move کلیک کنید.

انتقال اپ به درایو دیگری در ویندوز 10

زمان جابجایی اپ به حجم آن بستگی دارد و بیش از سرعت کپی شدن فایل‌هاست. در حقیقت این اپلیکیشن جالب تمام شورت‌کات‌هایی که روی دستاپ و در استارت منو و تسک‌بار موجود است را به محل جدید اپ مربوط می‌کند و همه‌چیز مثل قبل کار می‌کند. FreeMove با این هدف طراحی شده که جابجا کردن اپ‌ها ساده و سریع باشد.

نکته‌ی جالب این است که پوشه‌ی اپ در محل اصلی باقی می‌ماند! اما در حقیقت فضایی اشغال نکرده. چرا که فری‌موو بین محل جدید و محل سابق پیوند ایجاد کرده است تا ویندوز حین بررسی محل نصب اصلی، به آدرس جدید هدایت شود.