گوگل کار را تا جای امکان ساده کرده است و از طریق مرورگر ها، امکان دسترسی به گوگل درایو و سرویس های دیگر را فراهم ساخته است. برای این کار کافیست مرورگر گوگل کروم را در گوشی یا رایانه خود نصب کنید و در همان صفحه نخست روی گزینه برنامه های گوگل که به صورت آیکون چهارخانه ای در گوشه بالا سمت راست است، کلیک کنید و از لیست باز شده، گوگل درایو را انتخاب کنید.
همچنین می توانید از آدرسی که در بندهای بالاتر ذکر شد، استفاده کرده و به سرویس گوگل درایو دست یابید. البته می توانید در سایر مرورگر ها نیز با وارد کردن آدرس یا استفاده از افزونه مخصوص گوگل درایو، به این سرویس دست یابید. اما ساده ترین راه مرورگر کروم است.

معمولا در گوشی های اندرویدی به صورت پیش فرض، مرورگر کروم نصب شده است. اما اگر این مرورگر را در گوشی خود ندارید، به راحتی و از طریق فروشگاه گوگل می توانید گوگل کروم را روی گوشی همراه خود نصب کنید.
در سیستم عامل های رایانه ای نیز به راحتی می توانید به سایت گوگل کروم رفته و نسخه سازگار با دستگاه و سیستم عامل خود را دانلود و اجرا کنید.
پس از ورود به Google Drive گزینه هایی برای مدیریت در اختیار خواهید داشت که به ترتیب توضیح داده خواهند شد.

کادر جستجو:

از طریق نوار جستجو می توانید فایل ها یا پوشه ها را بر اساس نام فراخوانی کنید و بین آنها به جستجو بپردازید.

آیکون (+ «New»):

با استفاده از منوی کشویی (که آیکون + به همراه که کلمه جدید بر روی آن نوشته شده است)، می توانید پوشه بسازید یا آنکه فایلی را آپلود و دانلود کنید. همچنین می توانید در هر کدام از سرویس های داکس، شیتس و اسلایدز یک فایل جدید بسازید. همچنین با کلیک روی هر سرویس گوگل به صفحه مربوط به آن ارجاع داده می شوید.

درایو من:

این گزینه به شما امکان دسترسی به فایل ها و محتویات اکانت شما را می دهد. فایل هایی که قبلا آپلود کرده اید را، می توانید از طریق گزینه درایو من، مشاهد و ویرایش کنید. همچنین این امکان را دارید تا بر روی هر فایل راست کلیک کرده و به منوی تنظیمات، امکانات ویرایشی،اشتراک گذاری یا حذف دسترسی داشته باشید. تقریبا هر عملیاتی که لازم داشته باشید در این منو وجود دارد. گزینه My Drive در واقع مخزن اصلی فایل های شما است.

به اشتراک گذاشته شده با من:

این گزینه فایل هایی را که از طرف دوستان، خانواده و همکاران تان با شما به اشتراک گذاشته شده را نمایش می دهد. از طریق این قابلیت می توانید، به انجام پروژه های گروهی بپردازید. لازم به یادآوری است که دوستان تان به سایر فایل هایی که در فضای ابری شما ذخیره است، دسترسی ندارند و تنها می توانند پروژه هایی را که از طرف شما به اشتراک گذاشته شده را ببینند.

Google Photos:

این گزینه مستقیم شما را با سرویس گوگل فوتوز مرتبط می سازد و می توانید همه عکس ها و ویدئو های خود را مشاهده و مدیریت کنید.

ستاره دار:

احتمالا فایل هایی دارید که مهم تر از بقیه باشند. از این رو می توانید از خاصیت برچسب گذاری یا ستاره دار کردن استفاده کنید. در بخش ستاره دار می توانید فایل ها یا پوشه های با اهمیت که قبلا برچسب گذاری کردید را مشاهده و مدیریت کنید.

سطل زباله:

همه آنچه که حذف می کنید مستقیم به سطل زباله هدایت می شود و به صورت کامل از بین نمی روند. در صورت لزوم می توانید به سطل زباله مراجعه و فایل هایی را که اشتباهی حذف کرده اید را بازگردانی کنید.

پشتیبان گیری:

همانطور که قبلا اشاره شد، می توانید انواع سرویس ها را به گوگل درایو متصل کنید و داده ها را مستقیما در فضای ابری گوگل آپلود کنید. یکی از این موارد، نرم افزار های پشتیبان گیری هستند، که توسط آنها می توان از هر داده ای نسخه پشتیبان تهیه کرد. از این بخش می توانید به نسخه های پشتیبان خود دسترسی داشته باشید و آنها را بازیابی کنید.

حافظه:

در این بخش می توانید میزان حافظه مصرف شده و خالی را مشاهده یا اقدام به ارتقای فضا کنید. نحوه انجام این کار پیشتر توضیح داده شد.
می توانید در هر بخش فایل ها را دسته بندی و اقدام به پوشه سازی کنید. همانطور که در داخل رایانه خود اقدام به ساخت پوشه و مدیریت آن می کنید، در گوگل درایو نیز همه این امکانات را در اختیار دارید. نحوه کار با دستگاه های مختلف مشابه است و هر گونه تغییری برای همه دستگاه های مرتبط اعمال خواهد شد.


مطالب پیشنهادی:

طریقه ثبت نام در گوگل درایو

آشنایی با ابزارهای گوگل درایو

چه فایل‌هایی را میتوان در گوگل درایو ذخیره کرد؟

قیمت خرید فضای اضافه در گوگل درایو

گوگل درایو چیست؟