شرکت نیکون بر روی لنزهای خود از حروفی استفاده میکند که مختصر خصوصیات آن لنز میباشد. هرچند که این حروف تا اندازه ای گیج کننده است ولی دانستن معنای آنها راهنمای خوبی هنگام خرید لنز است.

AF: Auto Focus

تنظیم خودکار فاصله

AF-S:

Auto Focus-Silent Wave Motor

تنظیم خوکار فاصله، دارای موتور آرام نصب شده روی لنز

AF-P:

Auto Focus-Stepping motor

تنظیم خودکار فاصله با موتورهای تنظیم فاصله بسیار کم صدا و سریع.

اینها جدیدترین لنزهای نیکون هستند(2016) که هم در عکاسی و هم تصویربرداری استفاده میشود.این لنزها با دوربین‌های جدید مثل D7500 و  D500 سازگارهستند .

ولی با دوربین‌های قدیمیتر مثل D7000 و D800 کار نمیکنند.

دوربین‌هایی که با این نوع لنز کار میکنند:

DF , D5 , D500 , D750 , D810 , D3300 , D3400 , D5300 , D5500 , D5600 , D7100 , D7200 , D7500 .

ASP:

لنزی که حداقل یک عدسی اسفریکال (غیرکروی) در خود داشته باشد.

لنزهای اسفریکال بر خلاف لنزهای سفریکال(کروی) از بخشی از یک کره یا استوانه ساخته نشده اند. همچنین سطح مقطع پیچیده ای دارند که خطاهای کروی و آستیگمات را برطرف میکنند. یک عدسی اسفریکال میتواند جایگزین چند عدسی شود و درنهایت لنز ارزانتری تولید شود.

D:

Distance

لنزهای سری دی دیگر تولید نمیشوند ولی هنوز در بازار موجود است.

این لنزها اطلاعات فاصله دوربین تا سوژه را به حافظه دوربین میفرستد.

DC:

Defocus Control

لنزهای  DC این امکان را دارند که بتوان محوی پس زمینه( Bokeh) را تغییر داد و برای عکاسی پرتره بسیار مناسب است.

لنز نیکون  105mm f/2 DC یکی از بترین لنزها با این خصوصیت است.

ED:

Extra-low Dispersion

لنزهایی که عدسی ED دارند از پراکنده شدن نور جلوگیری میکنند.

اکثر لنزهای بالارده و گران نیکون از این عدسی درون خود دارند و نه تنها دقت ( sharpness) تصویر را بالا میبرند بلکه از خطاهای رنگی(chromatic aberretion) و ایجاد حاشیه رنگی(fringing) جلوگیری میکند.

chromatic aberretion: خطای رنگ محوری زمانی رخ میدهد که طول موجهای رنگ های تولید کننده نور(سبز،آبی،قرمز) در یک نقطه فوکوس نمیشوند.

Fringing: خطای رنگی سطحی زمانی رخ میدهد که طول موج های رنگ های تولید کننده نور دریک سطح فوکوس فوکوس نمیشوند ولی در یک نقطه فوکوس میشوند.

G:

لنزهای جدید نیکون از این نوع هستند که مخصوص دوربین های دیجیتال ساخته شده اند.

در این نوع لنزها حلقه تنظیم دیافراگم تعبیه نشده است و عدد دیافراگم از روی بدنه تنظیم میشود.

FL:

Fluorite Lens elements

لنزهای فلوریت نیکون از فلوریت که ماده ای تک کریستالی شفافی میباشد ساخته شده است. این ماده از شیشه بسیار سبکتر است و به بطور موثر از خطاهای رنگی جلوگیری میکند.

لنز 800 نیکون از عدسی های فلوریتی ساخته شده. این لنزها در سال 2013 معرفی شدند.

E:

لنزهای سری E بسیار جدید هستند و دیافراگم آن ها الکترونیکی است. این لنزها اهرم دیافراگم را که در انتهای لنزهای قبلی وجود داشت ندارند و دیگر امکان تنظیم دستی دیافراگم در آنها نیست.

دقت این نو لنزها ار سری G بیشتر است و برای عکاسی با تعداد فریم در ثانیه بالا کاربرد بهتری دارد؛ زیرا نیاز به قدرت موتور دوربین برای تنظیم دیافراگم ندارد.

IF:

Internal Focusing

در این لنز عمل تنظیم فاصله با تغییر جای عدسی ها داخل لنز با سرعت بالا رخ میدهد و طول لنز در هنگام تنظیم فاصله تغییر نمیکند. بسیاری از لنزهای مدرن نیکونمانند: 18-200 و 70-200 دارای این خاصیت هستند. همچنین این لنزها سرعت فوکوس بالاتری دارند.

N:

Nano Crystal Coat

این حرف که همیشه با رنگ طلایی روی لنزهای سطح بالای نیکون حک میشود نشانگر وجود لایه پوششی نانو کریستال روی لنزها میباشد. این پوشش از بازتاب اشعه های نور جلوگیری میکند و باعث میشود که همه نور از عدسی ها عبور کند و از ایجاد Flare بخصوص در لنزهای واید جلوگیری میکند.

Micro:

مشابه macro میباشد و برای عکاسی کلوزآپ استفاده میشود.

RF:

Rear Focusing

در این نوع عمل تنظیم فاصله با حرکت عدسی پشتی لنز انجام میگیرد. لنز جدیدNikkor 24mm f/1.4 از این مدل است.

PC-E:

Perspective correction-electronic

لنزهای تصحیح پرسپکتیو با دیافراگم الکترونیک.

VR:

Vibration Reduction

لنزهای دارای لرزشگیر.

SWM:

Silent Wve Motor

در این لنز عمل تنظیم فاصله با تغییر جای عدسی های داخل لنز با سرعت بالا اتفاق می افتد و طول لنز در هنگام تنظیم فاصله تغییر نمیکند. بسیاری از لنزهای مدرن نیکون مثل 18-200 و 70-200 دارای این خاصیت میباشند. این لنزها سرعت فوکوس بالاتری دارند.

FX:

Full Frame

علامت اختصاری برای لنزهای مخصوص دوربین های فول فریم البته این علامتروی لنزها نوشته نمیشود.

DX:

APS-C SIZE

این نوع لنزها برای دوربین های به اصطلاح کراپ ساخته شده اند. این لنزها به صورت فیزیکی روی دوربین های FX هم نصب میشوند ولی همه ی کادر ان را پر نمیکند.

CX:

نیکون دوربین های بدون آیینه خود را نیکون1 نام گذاری کرده است که حسگرهای آنها از حسگرهای DX کوچکتر است و لنزهای این نوع دوربین ها سری CX نامیده میشوند. این لنزها فقط مخصوص این سری دوربین ها میباشد.

APS-C:

Advance photo system type-C

نوعی اندازه حسگر دوربین های دیجیتال تقریبا مشابه اندازه نگاتیوهای (سیستم عکس پیشرفته کلاسیک) یعنی 25/1 در 16/7 میلیمتر با نسبت 3:2.